1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marrrta [24]
2 years ago
5

one variety grows up to 0.65 feet per day how fast in inches per hour can this weed grow sure your work using the correct conver

sion factors ​
Mathematics
2 answers:
Evgesh-ka [11]2 years ago
8 0

Answer:

0.325 inches per hour

Step-by-step explanation:

0.65 ft/day must be converted to inches/hr.  One approach follows:

0.65 ft     1 day        12 hr

---------- * ----------- * ---------- = 0.325 in/hr

  day       24 hr        1 ft

The growth rate is 0.325 inches per hour

Inessa05 [86]2 years ago
5 0

Answer:

This would be 1

Because 1 plus 1 equals 2

You might be interested in
NO FILE HOSTING LINKS!!!!!!
fgiga [73]

Answer:

A. 7 pounds

B. $1.60

Step-by-step explanation:

For A you Divide 21 by 3

For B you Divide 14 by 9

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
It takes 20 minutes to make 4 model airplanes. How many model airplanes can be made in 2 hours?
Viefleur [7K]

Answer: 24 model airplanes can be made in 2 hours.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 25/6 times 2
Darya [45]
25/6 converts to 4 1/6 so 
4 1/6 x 2 = 8 1/3 
8 1/3 is your answer :)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
16 x 7 = 28 x n <br> and<br> 39 x 5 = n x 15.
REY [17]

Step-by-step explanation:

the first one is 4 and the second one is 11.6

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
One book costs $2.98 how much does four books cost
Nuetrik [128]

2.98x4 
$11.92.................
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Keegan jogs laps around a park playground. The playground is 90m long and 35m wide. How many laps will it take him to jog 1 km?
    6·1 answer
  • Find the values of x and y.
    15·1 answer
  • Evaluate -a -8b when a = 9 and b = -3<br> someone please help quick!!
    10·2 answers
  • Plz show work <br> 2(x+5)=26
    15·2 answers
  • Kendra buy a magazine for $3 and four paperback books for $5 each. The expression 3 + 4 x 5 represents the total cost in dollars
    6·1 answer
  • Will get brainliest!!!!!! Need by today!!!!!! please
    13·1 answer
  • The price of an errand as increased from $30 to $35 what is the percantage increased​
    8·1 answer
  • For the following system of equations, find the points where F(X)=G(X) by completing
    10·1 answer
  • You apply the
    7·1 answer
  • A muffin recipe uses 3 eggs to make 18 muffins. How many muffins would you need to make 3 dozen muffins?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!