1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natta225 [31]
2 years ago
13

Micah is at a donut shop and wants to choose his own dozen. There are ample glazed,

Mathematics
1 answer:
Ierofanga [76]2 years ago
3 0

Answer:

Well lets label them

There are 4 choices

And the 4 choices can make up a dozen

He wants at least 2 jelly donuts

So instead of drawing over a 100 different combinations of donuts and checking them we can Do it like this

Well we know there has to be at least 2 jelly donuts out of the dozen so at least 2 of the donuts are jelly. Now you have 10 donut spaces left

So 1/4*1/4*1/4*1/4 since 4 options is 1/288 Now you have 1/288.

So 288 spaces? I’m not sure haven’t done this in a while just search up probability calcualtions

You might be interested in
Write an equation of the line that passes through (3,2), and is perpendicular to the line
frutty [35]

Step-by-step explanation:

step 1. perpendicular lines have negative reciprocal slopes

step 2. perpendicular to m = 1/3 is the slope m = -3/1 or m = -3

step 3. a line through (3, 2) with m = -3 is y - 2 = -3(x - 3)

step 4. y - 2 = -3x + 9

step 5. y = -3x + 11.

8 0
3 years ago
Suppose you work for a large coffee distributor that has a secret coffee blend it sells to local stores. You mix the Gazebo blen
user100 [1]

Answer:

18lbs of Mexican Shade Grown coffee

Step-by-step explanation:

Since this is a ratio problem and we are given three values and one variable x (pounds of Mexican Shade Grown coffee needed) we can use the Rule of Three to solve this problem. In this rule we simply multiply the diagonal available values and divide by the third value to get the value of the variable, like so...

90lbs Gazebo  <=====>   27lbs Mexican Blend

60lbs Gazebo  <=====>   x lbs Mexican Blend

(60 * 27) / 90 = x

1620 / 90 = x

18 lbs = x

We need 18lbs of Mexican Shade Grown coffee blend to mix with the 60lbs of Gazebo blend

7 0
3 years ago
562 ÷ Choose... = 14 R2
Zolol [24]

Answer:

7868

Step-by-step explanation:

⇒ This can be written algebraically (with a variable <em>x</em>) as:

562 ÷ x = 14

⇒ Convert the division as a fraction:

\frac{562}{x} = 14

⇒ Multiply both sides by 562 to get rid of the fraction and to isolate the variable <em>x</em>:

562 · \frac{562}{x} = 14 · 562

⇒ Simplify:

x = 7868

<u>Answer:</u> 7868

<em></em>

<em>Hope this helps!</em> :)

4 0
3 years ago
Can someone help me with this please :)))
Inessa [10]
Answer : 58 square units.

Tip : break the shape down into shapes you can easily find the area of.

I found the area of the two squares on the bottom
They are identical and are both 2 units tall and two units long giving, giving an area of 4, and since there are two of them you can multiply the are by two giving you 8
Next found the area of the remaining shape which is just a rectangle that excludes the two bottom squares which is 10 units long and 5 units tall multiplying to 50
50+8=58
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
-5t+3= -4<br> please answer this question<br> and show your work also
astraxan [27]

Answer:

t=7/5

Step-by-step explanation:

If you subtract 3 from each side, you end up with -5t=-7. In order to keep t isolated, you would have to divide -5 on both sides. When you do this, you will end up with t= -7/-5. You also need to simplify that. When simplified you end up with t=7/5. Hope this helps!

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • HELP ME WITH MY LAST QUESTION PLEASE I FORGOT HOW TO FIND INTERVALS
    12·2 answers
  • SALE
    12·2 answers
  • Simplify the expression. <br> -4 + 6 • (-1) <br> A. -10 <br> B. -2 <br> C. 2 <br> D. 10
    10·1 answer
  • Madeline's car used 15 gallons to travel 390 miles. How many gallons of gas would
    8·1 answer
  • Find the sum of the series.<br> 12<br> Σ 2k+14<br> k=1
    14·1 answer
  • Solve a = b - 4/ c for b.
    6·2 answers
  • What is the perimeter of the square below?
    5·1 answer
  • Opinion needed!!
    15·1 answer
  • The Pythagorean Theorem is
    6·2 answers
  • A 3-yard roll of wrapping paper costs $13.14. What is the price per foot?​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!