1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alisiya [41]
3 years ago
14

7/8 turned into a decimal. Show all the work.

Mathematics
2 answers:
Alenkasestr [34]3 years ago
7 0

The most obvious answer is to write this into a calculator and read the result, but if you're asking this, I'm assuming you're not allowed to.

This fraction can be easily calculated by hand in two ways: either you remember that

\dfrac{7}{8} = \dfrac{7}{2^3}

Which means that dividing by 8 is the same ad dividing by two three times:

7\div 2 = 3.5,\quad 3.5 \div 2 = 1.75,\quad 1.75 \div 2 = 0.875

Or you can think that 7/8 is 1/8 away from one. Just like before, you can compute 1/8 as

1\div 2 = 0.5,\quad 0.5 \div 2 = 0.25,\quad 0.25 \div 2 = 0.125

And so 7/8 is

\dfrac{7}{8} = 1-\dfrac{1}{8} = 1-0.125=0.875

drek231 [11]3 years ago
6 0
The answer is....0.875
You might be interested in
What’s the volume of the composite figure of the triangle? 4x8x12
lilavasa [31]

Answer:

384

Step-by-step explanation:

All you have to do is multiply the three numbers

5 0
3 years ago
Solve the equation and enter the value of x below.<br> -3x-9=-27<br> x=
kondor19780726 [428]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

-3x=-27+9

-3x=-18

x=-18/-3

x=6

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Each side of a checkerboard measures<br> 40 cm. What is the length of its<br> diagonal?
Novay_Z [31]

Answer:

no hablo ingles

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Quadrilateral PQRS is similar to Quadrilateral LMNO.
ruslelena [56]

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

so LM is 3 right, right?

so PQ is 6

what they did to get that is they doubled 3 so 3x2=6

so if we divide 5 by 2 we get 2.5 because 2.5+2.5= 5

and that is how i got 2.5

╦___________________________________╦

│Hope this helped  _____________________│

│~Xxxtentaction ^̮^ _____________________│

╩___________________________________╩    

4 0
4 years ago
Annie paid $7.98 for a six-pack of bottled iced tea. What is the unit price for the iced tea.
navik [9.2K]

Answer:

1.33

Step-by-step explanation:

7.98 divided by 6 = 1.33

6 goes into 7  once then 7-6= 1 bring down the 9. 6 goes in 19 3 times 19-18=1 bring the 8 down then 6 goes into 18 3 times.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Jordan saved 4/5 of the amount he needs to buy a $80 video game. If he earns $7.75 per hour by working at a pizza shop, how many
    13·1 answer
  • The speed limit on a highway is 60 miles per hour. A vehicle travels for 2.2 hours on the highway and covers 165 miles. By how m
    12·1 answer
  • During his workout Allen spent 28% of the time on the treadmill what fraction of his workout was on the treadmill
    10·1 answer
  • The number of terms in the expression 3x-1 is ?
    10·1 answer
  • What is the volume of a cone with a radius of 2 and a height of 19?
    12·2 answers
  • The diameter of a circle is 14 ft. Find its area to the nearest tenth.
    12·1 answer
  • Chantelle has signed up for hockey. Her parents set a limit of 40$ for costs for the season. It costs 25$ to sign up plus 0.75$
    6·1 answer
  • Help I can not figure this out at all even my older kids tried
    13·1 answer
  • A board is 60.96 centimeters long. How long is the board in inches?
    10·2 answers
  • F ∝ a If F = 48 when a = 3 find, a when F = 32
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!