The answer is 8/9 i believe.
Since the price is now 15% less you would first find what 15% of 25 is by using 25*.15 and get 3.25 then you subtract that from 25 and get 25-3.25= $21.75
Answer:
$0.48
Step-by-step explanation:
$2.40 divided by 5 pounds equals $0.48 per pound.
You idiot you answered your own question!