1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex
3 years ago
8

Justin needs 9 pieces of rope that are

Mathematics
1 answer:
maria [59]3 years ago
7 0

Answer:

no.

Step-by-step explanation:

half of 9 ft is 4.5 ft, 9 + 4 and 1/2 is 13 1/2

You might be interested in
The ratio of youths to adults at a skating rink is 13:7. What percent of these people are youths?
lara31 [8.8K]
The percentage of people at the scathing ring that are Youth is 65%. You would have to add 13 + 7, to get 20. Then you do 100 percent divided by 20 to get 5. Finally, you would do 5 times 13 to reach 65%.
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
A golfer takes two putts to get the ball into the hole. The first putt rolls the ball 10.3 feet in the northwest direction and t
creativ13 [48]

Let's put this on the usual Cartesian grid just so we can talk about it without drawing a picture.  We'll use map conventions, right is east, up is north.

The ball starts at (0,0).   10.3 feet northwest means we have an isosceles right triangle whose diagonal is 10.3 feet.  It's isosceles because northwest means equal parts north and west.   

The sides of these triangles are in ratio 1:1:\sqrt{2} so the coordinates after the first putt are

(- 10.3 / \sqrt{2}, 10.3 / \sqrt{2})

The negative sign indicates west, which doesn't really matter for this problem.  The distance from the origin to this point is 10.3 as required.

Now a second putt of 3.8 feet north puts us at
 
(- 10.3 / \sqrt{2}, 10.3 / \sqrt{2} + 3.8)

The squared distance to the origin is exactly

d^2 = 10.3^2/2 + (10.3 / \sqrt{2} + 3.8)^2

A little calculator work tells us

d \approx 13.2621

Third choice.



3 0
3 years ago
Riley and Erik have earned a total of 135 tokens to buy items in the school store. The ratio of the number of tokens that Riley
lisabon 2012 [21]

Answer:

<em>Riley has 72 tokens</em>

Step-by-step explanation:

<u>System of Equations </u>

We have two conditions for the tokens Riley and Erik have earned. Let's call x and y to the number of tokens of Riley and Erik respectively. The first condition states that

x+y=135

Solving for y

y=135-x

The second condition is that the ratio of the number of tokens that Riley had to the number of tokens that Erik has is 8 to 7. It's written as

\displaystyle \frac{x}{y}=\frac{8}{7}

Or equivalently

7x=8y

Replacing y from the first equation

7x=8(135-x)

Operating

7x=1080-8x

Simplifying

15x=1080

\boxed{x=72}

Riley has 72 tokens

3 0
3 years ago
Pls help!!! Which steps would you use to solve this equation? Check all that apply.
hram777 [196]

Answer:

you subtract 7 from both sides

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
a fuel mixture consists of 3 parts oil and 11 parts gasoline. the oil costs $0.75 per liter, and the gasoline costs $1.60 per li
kupik [55]

Answer:

Total selling price= $663.82

Selling price per liter= $1.69

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Proportion of oil and gasoline:

Oil= 3/14= 0.21

Gasoline= 11/14= 0.79

The oil costs $0.75 per liter.

The gasoline costs $1.60 per liter.

<u>First, we need to calculate the number of liters of oil and gasoline required:</u>

<u></u>

Oil= 0.21*392= 82.32 liters

Gasoline= 0.79*392= 309.68

<u>Now, the total cost to produce 392 liters:</u>

Total cost= 82.32*0.75 + 309.68*1.6

Total cost= $577.23

<u>Finally, the total and unitary selling price:</u>

Total selling price= 577.23*1.15= $663.82

Selling price per liter= 663.82 / 392= $1.69

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help me with this math problem
    5·1 answer
  • Can someone help? What is 20% of 1/2
    5·1 answer
  • In a certain​ chemical, the ratio of zinc to copper is 3 to 16. A jar of the chemical contains 736 grams of copper. How many gra
    8·1 answer
  • A new community Wellness Complex is being built in Madison. The perimeter of the rectangular playing field is 446 yards. The len
    5·1 answer
  • (9. Suppose you deposited $100 in a savings account
    9·1 answer
  • Tanya have several different ways she likes to walk home. One route takes 20 minutes, two of the routes take 30 minutes, and two
    14·1 answer
  • A survey was given to 323 people asking whether people like dogs and/or cats.
    9·2 answers
  • HURRY PICTURE INCLUDED
    13·1 answer
  • Evaluate (–1)8 + (–1)7 – 16 – 14 – (–1)2. Pay attention to the placement of the parentheses and negative signs. Question 1 optio
    15·1 answer
  • Explain how to find the pre-tax cost of an item if you know the final cost and the sales tax rate.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!