1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rom4ik [11]
2 years ago
12

Solve the literal equation for x. y=5x-rx-5

Mathematics
1 answer:
Alchen [17]2 years ago
7 0

Answer:

x = \frac{y+5}{(5-r)}

Step-by-step explanation:

Given the literal equation, y = 5x - rx - 5,

In order to solve for x, start by adding 5 on both sides of the equation:

y + 5 = 5x - rx - 5 + 5

y + 5 = 5x - rx

Next, factor out x from the right-hand side of the equation:

y + 5 = x(5 - r)

Finally, divide both sides by (5 - r) to isolate x:

\frac{y+5}{(5-r)} =  \frac{x(5 - r)}{(5-r)}

\frac{y+5}{(5-r)} =  x

You might be interested in
What is the volume of a right circular cone if the circumference of the base is 125.6 ft and the height is 75 ft.?
Eddi Din [679]

Answer:

Hence the volume of the cone is 31384.52 cubic feet

Step-by-step explanation:

We must first need to understand how the volume of a cone is calculated.

It is simply calculated by multiplying the base area of the cone by the height, and dividing the result by 3.

This is :

Volume of cone = \frac{\pi r^2 h}{3}

we are not given the base area of the cone. However, we are given the circumference from which we can get the radius of the base.

Circumference =

2 \pi r=125.6ft\\r =125.6/2 \pi=19.99ft

hence the volume of the cone is

\frac{\pi (19.99)^2 75}{3}=31384.52ft^{3}

Hence the volume of the cone is 31384.52 cubic feet

3 0
2 years ago
Mary Anne’s parakeet weighs 240g. Her cat weighs 3.1 kg. What is the difference, in grams, of the weights of her pets?
Roman55 [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

weights of parakeet = 240 g

Weight of cat = 3.1 kg = 3.1 * 1000 = 3100.0 g = 3100 g

difference = 3100 -240 = 2860 g

5 0
3 years ago
Write an expression to model the following phrase “ a daily rate of $40 plus a $7 occupancy tax “
Nataliya [291]
It would be 40n + 7=x!!!

Hope this helps have a good day!!!
4 0
2 years ago
PLEASE HELP 15 POINTS ON THE LINE SO PLEASE HELP Dylan’s dad purchased a car from his uncle and plans to give it to Dylan for hi
Nesterboy [21]

Answer:

$7,362

Step-by-step explanation:

its easy multiplication

$245.40 x 30

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A local restaurant purchased 45 lbs of flour at a total cost of 38.25. What is the unit cost per pound?
Novosadov [1.4K]
38.25/45=85

To double check: .85x45=38.25
3 0
3 years ago
Other questions:
  • How many whole servings of 3/2 cups are in 67/3 cups of fruit punch
    9·1 answer
  • Find the rate that would be better to solve the problem.
    15·1 answer
  • The weight of a product is normally distributed with a mean of four ounces and a variance of .25 squared ounces. What is the pro
    9·1 answer
  • Please answer today! A triangle has 2 congruent sides. The angle between the 2 congruent sides is labeled x. The angles opposite
    7·2 answers
  • Can u please help me prove those​
    5·1 answer
  • Midpoint of the line segment (-1,6), (-6,5)
    11·1 answer
  • Marquis is hungry for pizza! He has a choice between pizza A: Half of a 16 inch pizza or pizza B: A whole 10 inch pizza to himse
    13·1 answer
  • Solve for x :<br><br>14x + 2 = 9x - 3​
    11·1 answer
  • What equivalent expressions are related to
    14·1 answer
  • Explain why the "+ C" is not needed in the antiderivative when evaluating a definite integral.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!