1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AleksAgata [21]
2 years ago
5

PLSSS HLEPP ME OUTT ITS URGENTTTT​

Mathematics
2 answers:
yulyashka [42]2 years ago
6 0

Answer:

-14/25

Step-by-step explanation:

7x +2 / 2 - 5x = -2 / 5

First you can cross multiply (shown in the picture):

Next, expand the brackets:

5(7x + 2) = -2(2 - 5x) → 35x + 10 = -4 + 10x

Now, simplify:

35x + 10 = -4 + 10x → 35x - 10x = -4 - 10 → 25x = -14 → x = -14/25

Hope this helps!

Juliette [100K]2 years ago
4 0

Answer:

you got the answer right there

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Zachary and his children went into a grocery store and will buy bananas and peaches.
stealth61 [152]

Answer:

0.5b + 1.5p ≤ 8

Step-by-step explanation:

The inequality function is as follows:

Let us assume the number of bananas acquired be b

And, the number of peaches acquired be p

Cost of each banana be $0.50

ANd, the cost of each peach be $1.50

Also the total would be $8

The possible values of banana is 0.5b

And, for peaches it would be 1.5p

So, the inequality function is

0.5b + 1.5p ≤ 8

7 0
3 years ago
What is the equation of a line that passes through the point (2, 7) and is perpendicular to the line whose equation is y=x4+5 ?
Valentin [98]
Attached a solution and showed work.

8 0
3 years ago
17x2 - 5x + 10x - 8x2
USPshnik [31]

Answer:

9x2+5x

Step-by-step explanation:

combine like terms

4 0
2 years ago
The youth group is going on a trip to the State Fair trip cost 63 dollars included in that price is 13 dollars for a concert tic
Marina CMI [18]

Answer:

The cost of one pass is 25$

Step-by-step explanation:

Call the cost of one of the passes, P.   So we have

63 =  13 + 2P - subtract 13 from both sides

50 = 2P - divide both sides by 2

25 = P

So the cost of one pass = $25

4 0
1 year ago
What percent of 200 is 16?,,,,
Zina [86]

Answer:

8%

Step-by-step explanation:

To find the percent, divide 16 by 200, then multiply it by 100.

(16 / 200) x 100

0.08 x 100

= 8

So, 16 is 8% of 200

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Easton bought 8 chicken wings for $8.80. How much would it cost for 17 wings?
    7·2 answers
  • there are 57 m&ms in a standard size bag. at 240 calories per bag how many calories is it per m&m
    6·2 answers
  • 3x+12-6x&lt;-9<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=3x%20%2B%2012%20-%206x%20%20%5Cleqslant%20%20-%209" id="TexFormula1" title="
    10·1 answer
  • I do not understand what I did wrong. Can someone please help me answer this question?
    15·1 answer
  • Is 3√75 less than, greater than, or equal to 7√27
    7·2 answers
  • Select the functions that have a value of -1. sin270° cos270° tan270° csc270° sec270° cot270°
    15·1 answer
  • Will give BRAINLIEST, please answer quickly, easy question
    6·2 answers
  • Out of 35,000 students only 36% past how many students failed
    10·2 answers
  • The radius of a. circular garden is 15 feet. About how much fencing will be needed to enclose the garden?
    14·1 answer
  • Find the value of x and each arc measure
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!