1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kherson [118]
3 years ago
10

Evaluate 8x-y2-3 when x = -1/4 and y=3plz help

Mathematics
1 answer:
UkoKoshka [18]3 years ago
6 0

Answer:

-14

Step-by-step explanation:

8x-y²-3

8(-1/4) - (3)² - 3

-2 - (9) - 3

= -14

You might be interested in
Which is the most accurate way to estimate 51% of 57?
kow [346]
Multiply 0.57 by 51
=29.07

----------------------------------------------------------------------

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
1.<br> What is the area of this tile?<br> ina<br> 6 in.<br> 2 in.
satela [25.4K]

Answer:u will kno3

Step-by-step explanation:6 in the side the top 2 the top

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the solution to the inequality -4 x &lt; 8?
alekssr [168]

<u>Answer:</u>

  • The solution of the inequality is x < -2.

<u>Step-by-step explanation:</u>

<u>Let's simplify the inequality first.</u>

  • => -4x < 8
  • => -4x/4 < 8/4
  • => -x < 2
  • => x < -2

Hence, <u>the solution of the inequality is</u><u> x < -2.</u>

Hoped this helped.

BrainiacUser1357

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How is writing expressions with variables and numbers similar to writing expressions using words?
RUDIKE [14]

The expressions in which the numbers, or variables, or both, are connected by operational signs (+, - etc.) are called algebraic expressions. For example 5, 4x, a+b, x−y.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The market sells 1 dozen bagels
PIT_PIT [208]

Answer:

market

Step-by-step explanation:

<u>Market</u>

1 dozen bagels = 12 bagels

⇒ Cost per bagel = $7.00 ÷ 12 = $0.58 (nearest cent)

<u>Bagel shop</u>

Cost per bagel = $0.60

As  $0.58 < $0.60 the market is a better buy

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Solve for x. enter your answer in interval notion using grouping symbols. x^2+2x&lt;15
    11·1 answer
  • Can some help me pls<br> And fact
    12·2 answers
  • Please help i dont undertand it
    6·2 answers
  • A right triangle and its dimensions are shown in this diagram.
    10·1 answer
  • 22.5 12.5 32 20 in least to greatest
    5·2 answers
  • How could i determine the volume of an object that had an irregular shape? (i can’t measure it with a ruler)
    14·1 answer
  • Can someone find me the answer please?
    7·2 answers
  • How do algebra tiles help you solve equations?
    6·1 answer
  • -2x + 4 = 104<br> Please help
    15·1 answer
  • HELP PLEASE I NEED THIS QUESTION
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!