1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Cloud [144]
2 years ago
14

Hrome

Mathematics
1 answer:
Alenkinab [10]2 years ago
5 0

Answer:

20 girls.

Step-by-step explanation:

If 32 divided by 8 is 4, then 4x8= 32.

We use this equation to find out how many girls there are. 5x4 equals 20, so there are 20 girls at summer camp.

You might be interested in
A quadratic function y=f(x) is plotted on a graph and the vertex of the resulting parabola is (−5,−3). What is the vertex of the
Licemer1 [7]

Answer:

(-5 , 6)

Step-by-step explanation:

f(x) = (x - (-5))² - 3     ... vertex (h , k) : (-5 , -3)     y = (x-h)² + k

g(x) = -f(x) + 3 = -((x+5)² - 3) + 3 = -(x + 5)² + 6

vertex of g(x) is : (-5 , 6)

4 0
2 years ago
A teacher has an annual income of $55,125.
kow [346]

Answer:

A - 3307,50

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is divide 6/13 by 6/12
Brut [27]
I believe it is 12/13
5 0
3 years ago
If I have 4 1/2 yards of rope and then I need 6 2/3 yards of rope how much do I need
Kobotan [32]

Answer:

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Which package has a better price a 10 pack of 2.1 ounce bars which costs $15.37 or a 12 pack of 1.4 ounce bars which cause $15.3
jasenka [17]
<span>Find which is a better package between the 2
 10 pack of 2.1 ounce bar = costs 15.37 dollars
=> 2.1 x 20 = 21 there are a total of 21 ounce of bar
=> 21 / 15.37
=> 1.366 dollars / ounce

12 pack of 1.4 ounce bars = costs 15.35
=> 1.4 x 12 = 16.8, there are 1a total of 6.8 ounces of bar
=> 16.8 / 15.35
=> 1.094 dollars / ounce

Thus the second choice is the better package between the two. The 12 pack of 1.4 ounce bars.</span>



8 0
3 years ago
Other questions:
  • suppose you walk at the rate of 210 ft per minute you need to walk 10000 feet how many more minutes will it take you to finish i
    10·2 answers
  • A green rectangle tile and a yellow rectangular tile are similar. The green tile has a length of 24 centimeters and a perimeter
    15·1 answer
  • 1.02 Literal Equations:
    6·2 answers
  • 2x
    12·1 answer
  • A bucket that weighs 3 lb and a rope of negligible weight are used to draw water from a well that is 90 ft deep. The bucket is f
    7·1 answer
  • You buy 2 concert tickets. Each ticket costs $45.50. The shipping cost for the whole order is $12.00. Which equation represents
    15·2 answers
  • What is the value of the expression below?<br> -8+19+8<br> О 0<br> O 11<br> 0 19<br> O 35
    13·2 answers
  • Help please !!! Timed *********
    15·1 answer
  • Which number rounds to the nearest 300,00when rounding to the nearest thousand
    15·1 answer
  • Can someone help me?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!