1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
elixir [45]
2 years ago
14

A 5-pound bag of apples cost $3.50. Use that rate, to complete the table to identify equivalent ratios, and then answer the ques

tions.
Apples cost $ __ per pound.
brainliest 100pts
Mathematics
2 answers:
AysviL [449]2 years ago
4 0

Answer:

Cost 0.70 per pound.

Step-by-step explanation:

If you see the cost and the weight you can get the price per pound, so if 5 pounds cost $3.50, you can evaluate doing a rule of three:

So if you clear X you´d get this:

So the cost per pound is $0.70.

Now that you have the cost per pound you can do the equivalent ratios:

Cost---------------Apples

0.70---------------1 pound

3.5--------------- 5 pounds

 7---------------  10 pounds

Brainliest me bro

vivado [14]2 years ago
3 0

Answer:

70 cents per pound

Step-by-step explanation:

$3.50/5lb= 70 cent

You might be interested in
F(x) = 2x2 – 3x 7 for the input value 2.what is the value of the function when x = 2?
Ad libitum [116K]
I hope this helps you




1)




f (2)=2.2^2-3.2-7



f (2)=8-6-7


f (2)= -5



2)



f (2)=2.2^2-3.2+7



f (2)=8-6+7


f (2)=9
8 0
3 years ago
Convert the following to inches <br><br>3' 8" <br>​
laiz [17]

Answer: 44 inches

Step-by-step explanation:

believe me plz mark me brainliest plz

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 138.4 divided by 16
ser-zykov [4K]
I got 8.65 if this any help
6 0
2 years ago
Find the percent increase from 138 to 355. Round your answer to the nearest tenth.​
photoshop1234 [79]

Answer:

160%

Step-by-step explanation:

138-100%

355-x%

355*100/138=257.2%~260%

260%-100%=160%

7 0
2 years ago
above ground electric wires and transformers are mounted on utility poles. a support cable, called a guy wire, is sometimes atta
kifflom [539]
The angle measure is 30 degrees.

Drawing out an image, the angle the is between the ground at the hypotenuse (the slanted guy wire), it creates a triangle with the utility pole that was already on the side. The angle between the utility pole and the ground is obviously 90 degrees because it is assumed to be at a straight standing stance.
Normally these two given angles would be added and then subtracted from 180 degrees (the law of Sum of Angles in a Triangle).
60 + 90 = 150   ...   180 - 150 = 30
Also, this can be supported by the 30-60-90 Theorem, which states that if a triangle contains 2 of the 3 angles, the other angle will be the missing one.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Which graph represents the function f(x)= 1/x - 1<br> PLEASE ANSWER FAST IM TIMED
    6·2 answers
  • Harold’s farm is 134 acres. Merle’s farm is 100 acres. How many more acres does Harold own than Merle
    10·2 answers
  • An analyst notices that a CEO has consistently achieved 15% growth in profits from one year to the next. The CEO's company curre
    9·1 answer
  • Rationalize the denominator and simplify<br> 12/√7+2
    10·1 answer
  • The perimeter of a rectangular painting is 310 centimeters. If the width of the painting is 56 centim
    8·2 answers
  • Jesse makes $35 each day working at Pizza Tent plus an additional $3 per pizza that he delivers. If his paycheck for yesterday w
    10·1 answer
  • At Wyman Shipping, 140 employees work during the day shift. At night, the crew is 2/5 the size of the day shift. How many worker
    14·2 answers
  • A hopper contains 20 ping-pong balls. There are 6 red, 4 white, 3 green, 2 yellow,
    6·1 answer
  • The length of a rectangle is 4 yd less than three times the width, and the area of the rectangle is 55 ya? Find the dimensions o
    11·1 answer
  • Which of the following is larfest 15% 0.153 1/7 1/12
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!