1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
elixir [45]
3 years ago
14

A 5-pound bag of apples cost $3.50. Use that rate, to complete the table to identify equivalent ratios, and then answer the ques

tions.
Apples cost $ __ per pound.
brainliest 100pts
Mathematics
2 answers:
AysviL [449]3 years ago
4 0

Answer:

Cost 0.70 per pound.

Step-by-step explanation:

If you see the cost and the weight you can get the price per pound, so if 5 pounds cost $3.50, you can evaluate doing a rule of three:

So if you clear X you´d get this:

So the cost per pound is $0.70.

Now that you have the cost per pound you can do the equivalent ratios:

Cost---------------Apples

0.70---------------1 pound

3.5--------------- 5 pounds

 7---------------  10 pounds

Brainliest me bro

vivado [14]3 years ago
3 0

Answer:

70 cents per pound

Step-by-step explanation:

$3.50/5lb= 70 cent

You might be interested in
Which of the following is the correct factorization of the polynomial below? 8x3 + 64y3 A. (4x + 4y) (2x+8y) B. (2x + 4y)(4x2 -
stepladder [879]

Answer:

B. (2x+4y)(4x2-8xy+16y2)

Step-by-step explanation:

hope this helps!

6 0
3 years ago
Find the length of st​
lutik1710 [3]
The legth is 3.6 :) it says it to the right
6 0
3 years ago
Order these numbers from Least to Greatest 4,209 2,438 4,703 3,026
Virty [35]

2,438 3,026 4,209 4,703

7 0
4 years ago
Look at the picture please
Goshia [24]
No it’s not that’s the wrong answer
3 0
3 years ago
What is the slope of (0,0) (-6,4)
irina [24]
Slope = -4/6 = -2/3

--------------------
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • your local gas stations are having a price war during the past seven days they have lowered the price of regular gas by $0.2 eac
    6·1 answer
  • What is the square root of -105 rounded to the nearest integer
    7·1 answer
  • While painting, Sam notices that 1/2 cup of paint covers 1/3 of a sign. What is the amount of paint needed to cover the entire s
    9·1 answer
  • Rose and chi are training for a bike race if They both start the park gate and Rosa starts at 4 PM and chi starts at 4:30 PM Ros
    11·1 answer
  • Which is a true statement about an exterior angle of a triangle?
    6·1 answer
  • Monster wants to change the shape of its can to the shape of a Red Bull can. If both cans can still hold 12 oz. And you want the
    7·1 answer
  • How will increasing the level of confidence without changing the sample size affect the width of a confidence interval for a pop
    13·1 answer
  • Can someone help me pleasee ??
    6·1 answer
  • Find the missing lengths!!!!!!!
    10·1 answer
  • Which value of n makes this equation true?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!