1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
elixir [45]
2 years ago
14

A 5-pound bag of apples cost $3.50. Use that rate, to complete the table to identify equivalent ratios, and then answer the ques

tions.
Apples cost $ __ per pound.
brainliest 100pts
Mathematics
2 answers:
AysviL [449]2 years ago
4 0

Answer:

Cost 0.70 per pound.

Step-by-step explanation:

If you see the cost and the weight you can get the price per pound, so if 5 pounds cost $3.50, you can evaluate doing a rule of three:

So if you clear X you´d get this:

So the cost per pound is $0.70.

Now that you have the cost per pound you can do the equivalent ratios:

Cost---------------Apples

0.70---------------1 pound

3.5--------------- 5 pounds

 7---------------  10 pounds

Brainliest me bro

vivado [14]2 years ago
3 0

Answer:

70 cents per pound

Step-by-step explanation:

$3.50/5lb= 70 cent

You might be interested in
PLease Help!
Verizon [17]
You need to work backwards
if it is no more than 9 units away from 8
thus x must be 8-9<x<8+9 solving -1<x<17
so the answer is 4.
8 0
2 years ago
According to this property, x + 0 = x.
Mumz [18]
The identity property of addition states that the sum of any number and 0 is the original number.

so...x + 0 = x would be the identity property of addition (also called the additive identity)
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the value of x and y
weqwewe [10]

Step-by-step explanation:

all work is shown and pictured

3 0
3 years ago
√9a^2 + √49b - a + √b<br><br><br> a. 2b + 8 √a<br><br> b. 2a - 8 √b<br><br> c. 2a + 8 √b
Firdavs [7]
The correct answer:
______________________________________________________
Explanation:
______________________________________________________
Assuming you mean:

" √(9a²)  +  (√49b)  −  a  +  √b " ;

Simplify the expression:
_________________________________________________________

Note that:  " √(9a²) = 3a " ;

                   "√(49b) = 7√b " ;   

And we write the expression

   →  " 3a  +  7√b  −  a  + √b " ; 

Combine the "like terms:

   " + 3a − a  =  2a " ;

   " +  7√b  +  1√b   =  8√b " ; 

Rewrite:  
________________________________________________________
    " 2a  +  8√b " ;  which is:  Answer choice:  [C]:  " 2a  +  8√b " .
________________________________________________________
8 0
2 years ago
P: 2,012
OleMash [197]

El volumen <em>remanente</em> entre la esfera y el cubo es igual a 30.4897 centímetros cúbicos.

<h3>¿Cuál es el volumen remanente entre una caja cúbica vacía y una pelota?</h3>

En esta pregunta debemos encontrar el volumen <em>remanente</em> entre el espacio de una caja <em>cúbica</em> y una esfera introducida en el elemento anterior. El volumen <em>remanente</em> es igual a sustraer el volumen de la pelota del volumen de la caja.

Primero, se calcula los volúmenes del cubo y la esfera mediante las ecuaciones geométricas correspondientes:

Cubo

V = l³

V = (4 cm)³

V = 64 cm³

Esfera

V' = (4π / 3) · R³

V' = (4π / 3) · (2 cm)³

V' ≈ 33.5103 cm³

Segundo, determinamos la diferencia de volumen entre los dos elementos:

V'' = V - V'

V'' = 64 cm³ - 33.5103 cm³

V'' = 30.4897 cm³

El volumen <em>remanente</em> entre la esfera y el cubo es igual a 30.4897 centímetros cúbicos.

Para aprender más sobre volúmenes: brainly.com/question/23940577

#SPJ1

3 0
1 year ago
Other questions:
  • Sarah and her three friends are decorating picture frames with ribbon. They have 3 rolls of ribbon to share evenly. How does thi
    9·1 answer
  • Ruth has a beaker containing a solution of 800 mL of acid and 200 mL of water. She thinks the solution is a little strong, so sh
    12·1 answer
  • An experimental population of fruit flies increases according to the law of exponential growth. There were 60 flies after the 2n
    10·1 answer
  • 5.0x 10^10 in scientific notation
    10·1 answer
  • HELP PLEASE!!
    8·1 answer
  • Wells College in Aurora, New York was previously an all-girls college. In 2005, the college began to allow boys to enroll. By 20
    12·1 answer
  • If a number is divided in half and the answer is multiplied by 6, how does the final answer compare to the original number?
    15·1 answer
  • 10. Use the following information to answer the questions: Today, everything at the mall is on sale. The store offers a 10% disc
    7·1 answer
  • Can y’all help me with this
    13·1 answer
  • The sum of 11 and t is 22
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!