1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
elixir [45]
2 years ago
14

A 5-pound bag of apples cost $3.50. Use that rate, to complete the table to identify equivalent ratios, and then answer the ques

tions.
Apples cost $ __ per pound.
brainliest 100pts
Mathematics
2 answers:
AysviL [449]2 years ago
4 0

Answer:

Cost 0.70 per pound.

Step-by-step explanation:

If you see the cost and the weight you can get the price per pound, so if 5 pounds cost $3.50, you can evaluate doing a rule of three:

So if you clear X you´d get this:

So the cost per pound is $0.70.

Now that you have the cost per pound you can do the equivalent ratios:

Cost---------------Apples

0.70---------------1 pound

3.5--------------- 5 pounds

 7---------------  10 pounds

Brainliest me bro

vivado [14]2 years ago
3 0

Answer:

70 cents per pound

Step-by-step explanation:

$3.50/5lb= 70 cent

You might be interested in
Solve for h<br> h - 3h - 8 = 14<br> H=?
sweet [91]

The initial step that must be taken before solving almost any problem is to understand what the problem is asking for us to do and what is provided to us to complete that goal.  Looking at the problem statement, we can see that we are being requested to solve for h and we are provided an expression to do so.  Let's begin solving the expression by combining like terms.

<u>Combine like terms</u>

  • h - 3h - 8 = 14
  • (h - 3h) - 8 = 14
  • (- 2h) - 8 = 14

Just a quick explanation on what combine like terms means, it basically just means to combine the coefficients of the numbers associated with the same variables.  Like in this example we can combine h and -3h because they have have the variable h associated with them.

<u>Add 8 to both sides</u>

  • (- 2h) - 8 = 14
  • (- 2h) - 8+ 8 = 14 + 8
  • - 2h= 22

<u>Divide both sides by -2</u>

  • - 2h= 22
  • \frac{- 2h}{-2}= \frac{22}{-2}
  • h= \frac{22}{-2}

<u>Simplify the expression</u>

  • h= - \frac{22/2}{2/2}
  • h= - \frac{11}{1}
  • h= - 11

Therefore, after completing the steps above we were able to determine that the value of h is equal to -11.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Evaluate this exponential expression 7 • (6+2)^2 - 3^2=
Lelu [443]

Answer: 441

Step-by-step explanation:

7*(6+2)^2-3^2

7*8^2-3^2

7*64-9

448-9

441

3 0
2 years ago
A recpe with teo indgredients with a ratio of 1/2 cup 1/8 cup what would meet ths indgredients?
Dmitriy789 [7]
All you need to do is 1/8 and 1 half because 1/ 2 is a half so I'll see what you got then text it to me
5 0
3 years ago
Will mark brainliest !!!
Wittaler [7]

Answer:

just mark points it is very easy

5 0
2 years ago
I need help again if I don't get this right then I'll have to do the lesson all over again and I'm already 10 lessons behind!
xxTIMURxx [149]
<h3>♫ - - - - - - - - - - - - - - - ~<u>Hello There</u>!~ - - - - - - - - - - - - - - - ♫</h3>

➷ It would be option D

<h3><u>✽</u></h3>

➶ Hope This Helps You!

➶ Good Luck (:

➶ Have A Great Day ^-^

↬ ʜᴀɴɴᴀʜ ♡

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • true or false the shortest distance from the center of the circumscribed circle to the sides of the inscribed triangle is the ci
    14·2 answers
  • Nara got two new plants for her apartment. Each plant grew at a constant rate.
    9·1 answer
  • Inuicure ine answer choice that best completes the state
    11·1 answer
  • Find the 50th term sequence 5 , -2 , -9 , -16
    6·2 answers
  • Which equation can compare with 3X plus 4Y equals eight to create a consistent and independent system
    6·1 answer
  • Pls help, was sick the day I had to learn this
    15·1 answer
  • He fourth-grade students at Curtis Estabrook make up 0.3 of all students​ at the school. What fraction is equivalent to 0.3? ​
    12·1 answer
  • Please help me this is due asap!
    9·1 answer
  • Create an equation
    14·1 answer
  • The following data table represents the total cost of a monthly cell phone bill as a function of the number of minutes that the
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!