1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KATRIN_1 [288]
2 years ago
5

In a class of 33 students, the ratio of girls to boys is 6:5. How many are there

Mathematics
1 answer:
kati45 [8]2 years ago
7 0

Answer:

18 girls and 15 boys.

Step-by-step explanation:

not sure on question 2. $21.33, $23.33, $25.33???

You might be interested in
Evaluate the expression for<br> a = 14, b = 29, c = 1, d = 1:<br> a + b - C-d
grandymaker [24]

Answer:

<h2><em>4</em><em>1</em></h2>

<em>Sol</em><em>ution</em><em>,</em>

<em>a</em><em>=</em><em>1</em><em>4</em>

<em>b</em><em>=</em><em>2</em><em>9</em>

<em>c</em><em>=</em><em>1</em>

<em>D=</em><em>1</em>

<em>Now</em><em>,</em>

<em>a + b - c - d \\  = 14 + 29 - 1 - 1 \\  = 43 - 1 - 1 \\  =42 - 1 \\  = 41</em>

<em>hope</em><em> </em><em>this</em><em> </em><em>helps</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em>

<em>Good</em><em> </em><em>luck</em><em> on</em><em> your</em><em> assignment</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em>

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
How do I solve this ?
pashok25 [27]
M(CE) = 78 + 78*4/26 = 90
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Angelica painted 1/20 of her bedroom walls in 1/2 an hour. How long will it take Angelica to paint her whole bedroom?
julsineya [31]

Angelica would have painted the bedroom in 20 hours if every hour she painted 1/20. But she doesn't paint 1/20 of a room per hour but rather 30 minutes. That means it will take her 10 hours to paint the whole room.

Hope this helps.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hi! Pleaseee help!!!
dusya [7]

Answer: what is the problem

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please Help! Look at the picture attached.
-BARSIC- [3]

Answer:

23-x=5

X= 18

that's the answer

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How can arithmetic sequences and geometric sequences be identified?
    9·1 answer
  • At what points on the given curve x = 4t3, y = 3 + 40t − 2t2 does the tangent line have slope 1?
    12·1 answer
  • I have 7 cowry shells. If a dozen eggs (12 eggs) cost 3 cowry shells, how many dozens can I purchase?
    6·1 answer
  • Two rectangles have the same area of 24cm².The second rectangle is 4cm shorter and 1cm wider than the first.What is the length a
    13·1 answer
  • A. Find the unit price for each option shown below. Found to the nearest cent when necessary.
    9·1 answer
  • Nelda needs to wrap a holiday gift box. The box is in the shape of a rectangular prism with the dimensions shown.
    8·1 answer
  • A trencher can be rented for $27 an hour or $145 a day. If you need the trencher for 6 hours, how much money
    13·1 answer
  • Enter the expression using exponents.
    5·2 answers
  • A city planner is mapping out some new features for a triangular park. She sketches the park on grid paper. The coordinates of t
    5·2 answers
  • Which quadrilaterals are not squares?<br><br> Choose each correct answer.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!