1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
babunello [35]
2 years ago
5

If i can get 6 poland spring water 3-liter for $6. How much would it be if i get 3 poland water?

Mathematics
1 answer:
Blababa [14]2 years ago
6 0

Answer:

$3

if we wanted to find how much 1 bottle would cost we would do 6/6=1 and from that we now know that 1 bottle of water costs $1 so if we times that by 3 to find out how much 3 bottles will cost we get $3.

You might be interested in
A basket contains one giraffe (G), one panda (P), one monkey (M), and one teddy bear (T). Kelly randomly picks one toy from the
sasho [114]
See the attached picture for the answer:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Rewrite the expression with parentheses pls help
KATRIN_1 [288]
Um is it (2+4) ÷ (2+4)
7 0
2 years ago
15/16 divided by 20<br> 7/15 divided by 14
olga2289 [7]

Answer:

The first is 0.046 and the second is 0.033

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
solong [7]

Answer:

y = -1/2x+4

Step-by-step explanation:

y = 2x-1

This equation is in slope intercept form  y = mx+b  where m is the slope

m=2

A line perpendicular will have a slope that is the negative reciprocal

m = -1/2

Using the slope intercept form

y = mx+b

y = -1/2x+b

and the point given (2,3)

3 = -1/2(2)+b

3 = -1+b

4 =b

y = -1/2x+4  is the equation of a line that is perpendicular to the original line and contains (2,3)

6 0
2 years ago
Turn 2 1/2 into a percentage
saw5 [17]

Answer:

250%

Step-by-step explanation:

(2 1/2) × 100%

= 250%

= 2.5

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A class has 35 students.in how many different ways can five form a group for an activity
    5·1 answer
  • -20/35 * 15/7 equal to in fraction form
    6·1 answer
  • Select all that apply question is in the picture
    12·2 answers
  • Dmitri brought 28 ounces of trail mix for $3.92. What is the unit rate?
    10·1 answer
  • At the beginning of the day, Meredith has 85.4 pounds of apple to sell at the farmers market. The table shows the change in the
    11·1 answer
  • 1+1 i just need to get this to 20 character<br> +75 points if you get this right
    13·2 answers
  • I WILL GIVE BRAINLYEST
    5·1 answer
  • Want two numbers multiply to get -30 and add to get -13
    10·1 answer
  • What is the answer i need help?
    7·1 answer
  • The admission fee at a water park is $9 for children and $15 for adults. On a certain day, 220
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!