1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
True [87]
2 years ago
7

An electrician must use 15 miles of electrical cable between electric poles. How many yards of cable will be used?

Mathematics
1 answer:
Dmitry [639]2 years ago
7 0

Answer:

The 3rd option or 39,600 would be the correct answer.

Step-by-step explanation:

Hope this helps:)

You might be interested in
Kim bought four bottles of water and 2 candy bars at a snack shack. Steve bought one bottle of water and 7 candy bars from the s
OverLord2011 [107]

Answer:A

Step-by-step explanation:

1 bottle is 1.50

4*1.50=5

5+1.25= the total

5divided by 7=0.70

Double check your work I’m not sure if I’m right!

5 0
2 years ago
Katie is biking to the beach. The graph gives her distance from the beach x hours after she began riding.
Burka [1]

Answer:

1. Distance from Katie's House to the beach = 75 km

2. Hours that it takes to get to the beach = 6 hrs

3. -12.5 which tells us the rate at which katie traveled which was 12.5 km per hour

Steps to 3.

Rise/Run = -75/6 = -12.5 = slope

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which line passes through the point (2, -1)
adoni [48]
It’s C because
3*2 - 2* -1 =8
6+2=8
8=8
8 0
2 years ago
Solve for x. <br><br> 14+x&gt;18<br><br><br><br> Enter your answer, as an inequality, in the box.
Andrej [43]
X is greater than or equal to 5
7 0
3 years ago
Kims family spends $62.50 on dinner. they leave an 18% tip. how much is their total bill after tip?
UNO [17]
62.50 * .18 = $11.25

Add tip-

11.25 + 62.50 = 73.75

Total - $73.75

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The graph shows that f(x)=(one-third) Superscript x is translated horizontally and vertically to get the function (one-third) Su
    8·1 answer
  • V= <img src="https://tex.z-dn.net/?f=v%3D%20%5Cpi%20r%20%5E%7B2%7D%20h%20%20for%20%20%202%20" id="TexFormula1" title="v= \pi r ^
    14·1 answer
  • Sally's grocery store is selling eggs for $1.56 a dozen .what is the unit price per egg
    11·2 answers
  • Roland had $10,500 in medical expenses last year and has no medical insurance. The IRS allows medical expense deductions for the
    10·1 answer
  • Please help me solve for x (show work)<br><br><br> -4/7x = -1
    12·2 answers
  • Can someone help me with number 7 the circled one?
    9·1 answer
  • The point (5,3) is represented on a graph l. Which point also belongs on this graph? A. (15,25) B. (25,9) C. (35,21) D. (35,33)
    11·2 answers
  • Please help it’s due tonight. Your help will be greatly appreciated.There is also a graph. WILL PUT YOU AS BRAINLY!!!!!!
    10·1 answer
  • Calculate the value of b.<br>(b-15)<br>3b°<br>(2b + 45°<br>Diagram not drawn accurately​
    6·1 answer
  • Help me...... question: 12 + 2x - 14x + 8=
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!