1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ziro4ka [17]
3 years ago
12

Two​ trains, Train A and Train​ B, weigh a total of 557 tons. Train A is heavier than Train B. The difference of their weights i

s 371 tons. What is the weight of each​ train?
Mathematics
1 answer:
Mademuasel [1]3 years ago
4 0

Answer:

A=464

B=93

Step-by-step explanation:

A+B=557

A-B=371

Solving the two equations simultaneously gives A=464 and B=93

You might be interested in
Inge and Oleg were helping their mom clear rocks from a pasture using a wheelbarrow. If each load of rocks they carried to the f
zzz [600]

Answer:

20 loads

Step-by-step explanation:

2000 divided by 100 is 20

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I NEED THE ANSWER RIGHT NOWWWW
ale4655 [162]

Answer:

All of them would be under $65

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Explain how you could use paperfolding to divide a line segment into four segments of equal length
Olin [163]
Fold in half.
Fold in half again.
4 0
3 years ago
Twenty men can cut thirty trees in four hours. If four men leave the job, how many trees will be cut in six hours?​
AysviL [449]

Answer:32 trees in six hours

Step-by-step explanation:

It’s fairly simple I did it in my head

6 0
3 years ago
USPS charges a flate rate of $5.50 for the 1st pound of shipping, plus $1.35 for each additional pound. FedEx charges $8.00 for
Rasek [7]

usps is cheaper

Step-by-step explanation:

usps equals 6 dollars 85 cents and fedex charges 9 dollars and 10 cents

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • You are in charge of finding a venue for a concert. With the average square feet per
    5·1 answer
  • Identify the nonlinear graph.<br><br> 20+ points!!!
    8·1 answer
  • A square with side x, is changing with time where x(t)=3t+1. What is the formula for the rate of change of the area of the squar
    12·1 answer
  • How much would $500 invested at 5% interest compounded continuously be
    9·1 answer
  • There are 25 desks in a classroom. The number of rows is five less than twice the number of desks in each row. Find the number o
    13·1 answer
  • At a charity fundraiser, adult tickets were sold for $10 each and children’s tickets were sold for $2 each. How much money was r
    11·2 answers
  • A study found that there is no direct relationship between the time that 8th-grade students spend brushing their teeth and their
    5·2 answers
  • What is the largest number that can be used to divide 36 other than itself​
    11·1 answer
  • 8 cupcakes cost $32. What is the unit cost per cupcake?
    10·2 answers
  • Someone help i cant answer this
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!