Answer:
88.8%
Step-by-step explanation:
1.) 30-18= 12 which is the number of member that had an average of 84
2.)Then multiply 12 times 84 = 1008
3.) You multiply 18 by 92 which equals 1656
4.)Add 1008 and 1656 together and get 2664.
5.)Divide 2664 / 30 and you get the average of 88.8
Hope this helps :)
plz brainly & like
Probability works for any given number, so we will assume there are 100 students. Of those 100, 85 of them studied. Since 75% of 85 students passed, we will multiply 85 by 0.75. This gives us 60. So of the students who studied, 60 of them passed. Of the 15 students that didn’t study, 30 percent passed. So we multiply 15 by 0.3. This gives us 4.5 students. Add up 60 and 4.5, and you get 64.5. The probability of passing is 64.5%. If you want to round up, it would be 65%. If you want to round down, it would be 64%. But the most precise answer is 64.5%.
7 oz bag:
110 ÷ 7 = 15.7143¢ per oz
9 oz bag:
146 ÷ 9 = 16.2222¢ per oz
So the answer is the 7 oz bag, hope this helps!
Each can of green beans costs ($3.00/5) = 60¢ at the
village market, and ($6.10/10) = 61¢ at Sam's Club.
If you're watching every penny, then that MIGHT be enough
of a difference to make you decide to buy your beans at the
village market, but not necessarily.
If, say, the village market is farther away from you, or if there are
other things you're going to get from Sam's anyway, then you
should buy your beans there too.