1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
joja [24]
2 years ago
10

Sean bought 1.8 pounds of gummy bears and 0.6 pounds of jelly beans and paid $10.26. He went back to the store the following wee

k and bought 1.2 pounds of gummy bears and 1.5 pounds of jelly beans and paid $15.09. What is the price per pound of each type of candy?
Mathematics
1 answer:
Ymorist [56]2 years ago
7 0

Answer:

Gummy bears $3.20/lbs

Jelly beans $7.50/lbs

Step-by-step explanation:

For this we will substitute gummy bear price for "x" and jelly bean price for "y" which creates this system (also assuming there is no sales tax involved):

1.8x + 0.6y = 10.26

1.2x + 1.5y = 15.09

Then once solved, answers come out to be (x,y) = (16/5,15/2) which is (3.2,7.5)

You might be interested in
Round these numbers to the nearest (I) 10 (ii) 100 (iii) 1000 (a) 948 (b) 1855 (c) 199 (d) 645 (e) 19897
makkiz [27]
A) 950, 900, 1000
b) 1860, 1900, 2000
c) 200, 200, 0
d) 650, 600, 1000
e) 19900, 19900, 20000
5 0
3 years ago
Solving equations:<br><br> (a) 5x - 9 = 3x + 3<br><br> (b) x + 6 = 34 - x
Jet001 [13]

Answer:

a) 5x - 9 = 3x + 3

5x - 3x = 3 + 9

2x = 12

x = 12 / 2

x = 6

b) x + 6 = 34 - x

x + x = 34 - 6

2x = 28

x = 28 / 2

x = 14

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sweaters are $3 for $50. Leslie and her mother spent $100 on sweaters. How many did they buy
inn [45]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
This is my last question it’s due at midnight can I please get help in a hurry
Sophie [7]

N = 9

explanation: If you tilt triangle FGH to where it matches triangle PQR, 9 is matched with N.

more help:

Q = G

10.5 = 7

P = F

H = R

4 = 6

9 = N

5 0
2 years ago
What is the factorization of x^2-6x+5
zimovet [89]
The answer is (x-5) (x-1)
5 0
3 years ago
Other questions:
  • In one game, Rafael was up to bat 3 times and made 2 hits. In another game, he was up to bat 5 times with no hits. What percent
    6·1 answer
  • Can someone help me with this?
    5·2 answers
  • What is the answer for this
    14·1 answer
  • The ratio between the vertical angle and a base angle of an isosceles triangle is 4:3,find all the angles of the triangle
    15·1 answer
  • PLZZZZZ HELP MEEEEEEEEEEEEEEE
    13·2 answers
  • HELP PLEASE FAST !!!
    15·2 answers
  • Help is appreciate it is for online Class and is very confusing ​
    6·1 answer
  • Of the numbers 7, 8, 9, and 10, which is a solution to the inequality n – 5 &lt; 3? Hurry Plz
    9·1 answer
  • Car rental company A charges $45 a day to rent a certain car. Car rental B charges $30 a day plus $0.20 per mile to rent a simil
    12·1 answer
  • Determine the value of y, if x is 4.<br> Y=|x-7|
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!