1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vika [28.1K]
3 years ago
5

Please click this. You. Hey. You. I need to talk to you.

Business
1 answer:
guapka [62]3 years ago
7 0

Answer:

Apple

Explanation:

You might be interested in
Powerpoint slides can be quite effective and used best when they
Artyom0805 [142]
<span>The correct statement on Powerpoint slides, which is a presentation of a series of still images on a projection screen or electronic display device, is that: Powerpoint slides can be quite effective and used best when they are used properly as an enhancement to the speaker's presentation.</span>
8 0
3 years ago
"Scott Manufacturing Co.'s static budget at 10,000 units of production includes $40,000 for direct labor and $4,000 for electric
Assoli18 [71]

Answer:

Total costs= $75,000

Explanation:

Giving the following information:

For 10,000 units:

$40,000 for direct labor

$4,000 for electric power

Total fixed costs are $23,000

We need to determine the unitary variable cost for direct labor and electric power:

Unitary direct labor= 40,000/10,000= $4

Electric power= 4,000/10,000= $0.4 per unit

Now, for 12,000 units:

Total direct labor cost= 4*12,000= $48,000

Electric power= 0.4*12,000= $4,800

Fixed costs= 23,000

Total costs= $75,000

4 0
3 years ago
Product V72 sells for $20 per unit as is, but if enhanced it can be sold for $25 per unit. The enhancement process will cost $52
Furkat [3]

Answer:

It will incur an Opportunity cost of $8,000.

Explanation:

It will incur the opportunity cost of $8000 because the additional unit produces by the company then the additional revenue that is generated will be equal to the amount (25 - 20) x 12,000 = 60,000. Since the additional cost, that incurs for the production of 12000 units is 52000. Therefore the profit earned is $8000.

So if the company does not produce it then it will lose the profit of $8000.

3 0
2 years ago
Which VALS segment is most likely to have a top of the line brand new (2015) SurfaceTM Book--the Ultimate Laptop--from Microsoft
padilas [110]

Answer:

correct option is a. Innovators

Explanation:

solution

As here VALS some are as

  1. high resources : Innovators
  2. ideal : thinker and believer
  3. achievement : achiever and strivers
  4. self expression : experiences and maker
  5. low resources :  survivors

sop here Innovator segment is most likely feature in the VALS segment  to have a top of the line brand new Surface TM Book

so here correct option is a. Innovators

3 0
2 years ago
Why are us firms moving manufacturing jobs overseas?
inysia [295]
United States based firms are moving manufacturing jobs overseas simply because they can get away with paying workers in foreign countries WAY less than in America. They also do not need to follow the strict labor laws and provide benefits to outsourced employees.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following variances cannot occur together during the same accounting period? Multiple Choice Unfavorable labor rate
    15·1 answer
  • Consider a firm with a 9.5% growth rate of dividends expected in the future. The current year’s dividend was $1.32. What is the
    5·1 answer
  • A company has a process that results in 36000 pounds of Product A that can be sold for $8 per pound. An alternative would be to
    5·1 answer
  • Intel decides to issue new stock in order to build a new facility and expand its operations. The receipt of cash from this stock
    6·1 answer
  • What is the Total Cost of a stock purchase if the stock price is $54, shares purchased 150, with a $5 Commission Fee? (See probl
    7·1 answer
  • _________ is the allocation of resources according to supply and demand.
    12·1 answer
  • There are three sequential operations (Station 1, Satiation 2, and Station 3) in a process. Incoming applications go to station
    6·1 answer
  • During the current calendar year, Bowman Corporation purchased $660,000 of inventory. The beginning inventory balance was $84,00
    5·1 answer
  • Lauren has gross pay of $765 and federal tax withholdings of $68. Determine Lauren's net pay if she has the additional items wit
    13·1 answer
  • 1.1  Basic terminologies in agricultural accounting 1.2   Recognition and measurement of agricultural produces 1.3   Reporting a
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!