1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergeinik [125]
2 years ago
7

Please help! I’ll give brainliest!:)

Mathematics
1 answer:
bearhunter [10]2 years ago
8 0

Answer:

1467

Step-by-step explanation:

i know this because taking a negative number and a positive is like adding and then you subtract 144 and you get 1467

You might be interested in
The cost of a regular price ticket to a Saint Louis Cardinal baseball game was $60. During the World
dezoksy [38]
1/5 of $60 is $12.

Therefore, 2/5 of $60 is $24.

If the price of tickets increased by 2/5 during the World Series, then during the World Series a ticket would've cost $60+$24=$84.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 2 digit number is one more than 6 times the sum of its digits. If the digits are reversed, the new number is 9 less than the o
atroni [7]

10a+b=c,

c=6*(a+b)+1,

10b+a=c-9

a = 4, b = 3, c = 43

8 0
3 years ago
Simplify by commbining the like terms. 8y - 3y
11Alexandr11 [23.1K]
8y-3y=5y
5y is the answer
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Identify the transformations of the graph of f(x) = x3 that produce the graph of the given function
vichka [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Find the distance d from (6.1, 5.9) to (-5.9, -4.1) .
photoshop1234 [79]
Distance formula:
√(x1-x2)^2+(y1-y2)^2

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve for x. 7 – 4x = 31 A. x = 6 B. x = 9.5 C. x = –6 D. x = –9.5
    9·2 answers
  • 2000 tickets were sold in exhibit on Saturday the cost of a ticket for an adult is four dollars and for a child is two dollars a
    11·1 answer
  • Can someone help me with this ( also pls tell me if u can't see the picture because I've posted this question many times and it
    8·1 answer
  • What is 357 divisible by?
    10·2 answers
  • Please solve this and show your work, I'll give Brainliest!<br> Please?
    15·1 answer
  • If 6 cans of soda costs $2.35, what is the unit rate? Round to the hundredths place.
    13·1 answer
  • Half the sum of a number and six is ten
    6·2 answers
  • What is the slope and y-intercept for the ghraph of y+9x=-6
    12·2 answers
  • Kira drove 522 miles in 9 hours.<br> At the same rate, how many miles would she drive in 7 hours?
    7·2 answers
  • If b varies jointly with c and the square root of d, and b= 12 when c=8 and d = 9, find b when c = 11 and d = 25
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!