You just have to add or subtract the percent of a number from the original
A) 5percent of 40=2 ( 0.05*40)
Since it’s increase add 2 to 40=42
F) 40percent of 25= 10 (0.4* 25)
25-10=15
Answer:
Step-by-step explanation:
We're gonna need a graph to do this one.
I think the answer is D. But I am not sure if that's the right answer.
Answer:
D. $0.05
Step-by-step explanation:
Don't worry! I'll help you through it.
So we just have to find the unit rate (price) per apple.
$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.
$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.
Now, simply subtract
0.80
-0.75
0.05
So your answer is D, $0.05
Have a great day!
~PumpkinSpice1
Answer:
a recentangle?
Step-by-step explanation: