1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Jet001 [13]
2 years ago
9

A stack of 500 pieces of paper is 1.875 inches tall derion guesses that each piece of paper is 0.015 inches thick. explain how y

ou know that derions answer is not correct.
compute the thickness of each piece of paper. show your reasoning
Mathematics
1 answer:
Dahasolnce [82]2 years ago
8 0
500jsshssbshjsbejejjhh776
You might be interested in
Solve 4x+y=8 x+y=5 Solving by elimination
Ulleksa [173]

Answer:

y=4,x=1

Step-by-step explanation:

4x+y=8

x+y=5

subtract equation 2 from equation 1

3x + 0=3

3x=3

divide both sides by 3

x=1

substitute for x=1 in equation 2

x+y=5

1+y=5

y=5-1(collecting like terms)

y=4

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve 11kx + 13kx = 6 for x.<br> A. X= 1/4k <br> B. X= 4k <br> C. X= 4/k<br> D. X= k/4
rjkz [21]
24kx = 6
kx = 6/24
kx = 1/4
x = 1/4/k
x = 1/4k

Answer: A) X = 1/4k or the first option.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
You are a restaurant manager and are responsible for ordering ingredients for the restaurant. At Supplier #1, you can purchase 2
Alisiya [41]
S1=$70/20gal=$3.50 per gallon

s2=$33.50/(50/4)gal=$2.68 per gallon

s3=$48.75/(15+8)gal=$2.12 per gallon

So supplier #3 has the best deal.
6 0
3 years ago
An office needs 300 envelopes. If there are 30 envelopes in each box, how many boxes should the office buy?
Mila [183]

Answer:

they should buy 10 boxes

Step-by-step explanation:

300/30 = 10

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Problem Page The price of a notebook was $3.90 yesterday. Today, the price fell to $3.40 . Find the percentage decrease. Round y
OleMash [197]
Always find the difference in prices first. 
<span>3.45 - 3.20 = $.25 difference </span>

<span>Always divide the difference by the original price. Change this number into a per cent. </span>
<span>.25/3.45 = .07246 = 7.2% decrease </span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In a class of 40 students of the total number of students like to study English, of the total number like to study mathematics a
    13·1 answer
  • What are you required to do when you want to use a discount membership to save money?
    5·2 answers
  • 2/3(5x-6)=6 solve for x
    10·1 answer
  • What does it mean to multiply fractions?
    6·1 answer
  • Plz help fast will give brainiest
    6·1 answer
  • Need help ASAP<br> Evaluate the expression if^^
    6·1 answer
  • Triangle P'Q'R is the image of PQR under a transformation
    10·1 answer
  • A consignment of steel weighing 5 tonnes
    11·1 answer
  • Help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    6·2 answers
  • Cuanto es la mitad de 70
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!