Answer:
y=4,x=1
Step-by-step explanation:
4x+y=8
x+y=5
subtract equation 2 from equation 1
3x + 0=3
3x=3
divide both sides by 3
x=1
substitute for x=1 in equation 2
x+y=5
1+y=5
y=5-1(collecting like terms)
y=4
24kx = 6
kx = 6/24
kx = 1/4
x = 1/4/k
x = 1/4k
Answer: A) X = 1/4k or the first option.
S1=$70/20gal=$3.50 per gallon
s2=$33.50/(50/4)gal=$2.68 per gallon
s3=$48.75/(15+8)gal=$2.12 per gallon
So supplier #3 has the best deal.
Answer:
they should buy 10 boxes
Step-by-step explanation:
300/30 = 10
Always find the difference in prices first.
<span>3.45 - 3.20 = $.25 difference </span>
<span>Always divide the difference by the original price. Change this number into a per cent. </span>
<span>.25/3.45 = .07246 = 7.2% decrease </span>