The perpendicular line to x-6y=2, and passing through (2, 4) is y=-6x+16
That's impossible. unless you cut the apples in half
Find the unit rate.
39/6 = 6.5
$6.50 an hour
multiply this by ten to find the cost for 10 hours
$6.5 x 10 = $65
she will earn $65 in ten hours.
hope this helps! :D
Here you go . i hope it helps.
Answer:
80 cents per cd
Step-by-step explanation:
when finding that answer you divide 12/15 which equals .8