Answer:
x ≤ 3
Step-by-step explanation:
2(4+2x) ≥ 5x+5 (by PEDMAS, expand parentheses first)
4(2) + 2x(2) ≥ 5x + 5
8 + 4x ≥ 5x + 5 (subtract 8 from each side)
4x ≥ 5x + 5 - 8
4x ≥ 5x - 3 (subtract 5x from both sides)
4x -5x ≥ - 3
-x ≥ - 3 (multiply both sides by -1, remember to flip the inequality when multiplying both sides by a negative number)
x ≤ 3
Answer:
The answer is 36 units2
Step-by-step explanation:
I took the test so I’m right
Answer: packages of buns: 100
packages of patties: 67
jars of pickles: 133
(100,67,133)
Step-by-step explanation: packages of buns: B
packages of patties: P
jars of pickles: J
B:P:J = 3:2:4
B + P + J = 300
Let x be the number we must multiply the numbers to obtain the quantity and keep the ratio.
Bx + Px + Jx = 300
3x + 2x + 4x = 300
x = 300/9
So,
3.300/9 = 100
2.300/9 = 66.6666
4.300/9 = 133.333
As we cannot buy 0.666 or 0.33 of patties and pickles, we round up
So: packages of buns: 100
packages of patties: 67
jars of pickles: 133
Answer:
$3
Step-by-step explanation:
Given data
Let the cost of drinks be x
and the cost of hotdogs be y
so
3x+4y=15-------1
also
3x+y= 10.5------2
solve 1 and 2
3x+4y=15
-3x+y= 10.5
3y= 4.5
divide both sides by 3
y= 4.5/3
y= $1.5
Put y= 1.5 in 1
3x+4(1.5)=15
3x+6= 15
3x=15-6
3x= 9
x= 9/3
x= $3
Hence the cost of a drink is $3