1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dennis_Churaev [7]
3 years ago
10

Identify all of the expressions that result in a difference of 1\4 . A) 2\10 − 1\6 B) 3\4 − 1 4 C) 2\3 − 5\12 D) 7\8 − 3\12 E) 1

]2 − 1\4
Mathematics
1 answer:
MatroZZZ [7]3 years ago
6 0

The expressions that result in a difference of 1/4 are; Choice C) 2\3 − 5\12 and Choice E) 1/2 − 1\4

For Choice A; 2\10 − 1\6

  • = 6/30 -5/30

  • = 1/30

For Choice B; 3\4 − 1 4

  • = 2/4

  • = 1/2

For Choice C; 2/3 - 5/12

  • = 8/12 - 5/12

  • = 3/12

  • = 1/4

For Choice D;. 7\8 − 3\12

  • = 21/24 - 6/24

  • = 15/24

  • = 5/8

For Choice D; 1/2 − 1\4

  • = 2/4 - 1/4

  • = 1/4

In essence, the expressions that result in a difference of 1/4 are; Choice C) 2\3 − 5\12 and Choice E) 1/2 − 1\4

Read more;

brainly.com/question/10532785

You might be interested in
At noon, the temperature at a mountaintop research center is 11 degrees. Overnight the temperature drops to -19 degrees. Which e
MrMuchimi

Answer: -30

Step-by-step explanation:

My answer is correct because, All you have to do is subtract all the numbers by 11 and the one that has the sum -19 is the correct choice. In this case -30 does and we can make sure were orrect by subtracting 11 by -19 and that equals -30.

#AnimePower

4 0
2 years ago
How would you know if a polynomial is prime?
Ne4ueva [31]
Prime polynomial cannot be factorized into the product of two polynomials of lesser degree. Example: x2+x+1. Good luck.
8 0
3 years ago
The figure shows a square and 4 congruent isosceles triangles. If the length of leg x is 12 feet, what is the length in feet of
allsm [11]

Answer:

wher eis the

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the solution to he equation (y/y-4)-(4/y+4)=3^2/y^2-16
kicyunya [14]

Answer:

y=\pm i \sqrt{7}

Step-by-step explanation:

Given equation is \frac{y}{\left(y-4\right)}-\frac{4}{\left(y+4\right)}=\frac{3^2}{(y^2-16)}

Factor denominators then solve by making denominators equal

\frac{y}{\left(y-4\right)}-\frac{4}{\left(y+4\right)}=\frac{3^2}{(y^2-16)}

\frac{y}{\left(y-4\right)}-\frac{4}{\left(y+4\right)}=\frac{9}{(y+4)\left(y-4\right)}

\frac{y\left(y+4\right)-4\left(y-4\right)}{\left(y-4\right)\left(y+4\right)}=\frac{9}{(y+4)\left(y-4\right)}

y\left(y+4\right)-4\left(y-4\right)=9

y^2+4y-4y+16=9

y^2=9-16

y^2=-7

take squar root of both sides

y=\pm \sqrt{-7}

y=\pm i \sqrt{7}

Hence final answer is y=\pm i \sqrt{7}.

7 0
3 years ago
What is the unit rate for 16 ounces (pint) at $3.93?
Juli2301 [7.4K]

Answer:

25 cents/ounce

Step-by-step explanation:

The unit rate means how much is one of the thing you are working with.  In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost.  So divide $3.93 by 16

$3.93/16 =  $0.245625

Since we're working with money, round to the nearest hundredth

Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Is 1044 2 3 5 6 9 10
    6·1 answer
  • HELP IMIDAIEALTY PLEASE
    7·2 answers
  • In accute triangle abc side a=10, side b=12 and angle a is 42. Find angle b to the nearest degree
    12·1 answer
  • Which is greater 36km or 36000m
    9·2 answers
  • The ratio of backslappers to wallflowers at the political convention was 20 to I. If there were 460 backslappers, how many wallf
    8·1 answer
  • i jave a 5 in my ones place. the digit in my tens place os 3 plus the digit in my ones place. the digit in my hundreds place is
    14·1 answer
  • Evaluate the expression.
    8·1 answer
  • The rectangle below has an area of x^2-7x+10x 2 −7x+10x, squared, minus, 7, x, plus, 10 square meters and a width of x-5x−5x, mi
    15·1 answer
  • Lincoln has $440 to spend at a bicycle store for some new gear and biking outfits. Assume all prices listed include tax.
    6·1 answer
  • PLs help need this asap
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!