1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Varvara68 [4.7K]
2 years ago
14

What is the area of triangle ABC if a = 7, c = 11, and B = 100°?

Mathematics
1 answer:
Dahasolnce [82]2 years ago
5 0

Answer:

7/11

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Can someone help me please
Alex73 [517]

The answer is phoenix is located at (-7,-10) it is written like this because you always have the x coordinate then the y coordinate

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If x = y, y = 2 then 3x =
kenny6666 [7]

Answer:

x=y

y=x

y=2

x=2

(3)(2)

3 times 2 is 6

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What is the slope of this line?
Llana [10]

Answer:

-3/2

Step-by-step explanation:

you can use the rise over run method to find the slope of this line

7 0
3 years ago
What is the rounded amount 3.56- to the nearest dollar
Semenov [28]

Answer: $4.00

Step-by-step explanation: 56 ronded to to the nearest hundredths equal to 100. 1+3=4

8 0
3 years ago
Area of the following kite?
MakcuM [25]

Answer:

i think A=20

A=pq/2 =4·10/2 =20

Hope i helped

-lvr

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the best value 6 in 567,000
    15·1 answer
  • What is the rate for $33.00 for 11 pounds of meat
    9·2 answers
  • A polygon is shown
    14·1 answer
  • A musician uploads a music video to the Internet and sends a link to the video to 4 friends. Each friend then sends the link to
    14·2 answers
  • Knhrh theme jejrjrh eiie
    15·1 answer
  • What is the slope-intercept equation of the line below?
    6·1 answer
  • Please help me thank you​
    11·1 answer
  • The cost of a Kit-Kat is $0.04 more than the cost of a Snickers. If you buy 4 Kit-Kats and 8 Snickers, the total cost is $12.76.
    10·1 answer
  • Is this right?????? or not if it's not what's the correct answer (mark brainiest)
    7·2 answers
  • Please help me chile
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!