1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vadim26 [7]
2 years ago
9

Look at pic and solve

Mathematics
1 answer:
Brilliant_brown [7]2 years ago
5 0

Answer:

Yes it can be solved.

Step-by-step explanation:

I did this stuff in like 4th grade lollll

You might be interested in
Algebraic expression for 6 notebooks at S dollars
swat32
6=S
therefore, to find one you must divide both sides by 6
the answer should be = 1=S/6
6 0
3 years ago
What is the greatest negative integer
goldenfox [79]
There are infinite integers, even if they are negative.
7 0
3 years ago
What adds to 60 and multiples to 900
notsponge [240]

Answer:

30

Step-by-step explanation:

30 + 30 = 60

3* 3 = 9

Add the 0s

30 * 30 = 900

I hope I helped!

Let me know if you need anything else!

~ Zoe

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mr. Ramsey just finished bathing his kids, and now he is draining the tub. The tub contains 32 gallons of water and is draining
KIM [24]
The answer would be 11 gallons.

The tub starts with 32 gallons. Every minute it loses 3 gallons.

So after 1 minute it has lost 3 gallons. For example:
32-3= 29 Meaning that after 1 minute the tub has 29 gallons left.

Now you have to remember that the tub is draining for 7 minutes. So it is losing 3 gallons 7 times, because it loses 3 gallons each minute and there are 7 minutes.

We can use multiplication to find how many gallons the tub loses after 7 minutes. This sign “X” basically means “groups of”. We have 7 groups of 3, or
7 X 3

This is the same as saying we have 3, 7 times. Written like this:

3+3 +3 +3 +3 +3 +3 = 21

So after 7 minutes the tub has lost 21 gallons.

Now we take the original number of gallons and take away what was lost:

32-21=11

So there are 11 gallons left after 7 minutes.

Please let me know if you need any further explanation. Hope this helped.

7 0
2 years ago
Mark is comparing prices of different brands before he goes shopping. Who has the best deal on ice cream​? ​ ​Brand Size & P
Mariana [72]

Answer:

Breyers is the correct answer

Step-by-step explanation:

$4.50/30 oz = .15

$15.36/128 oz = .12

$2.88/16 oz = .18

7 0
3 years ago
Other questions:
  • If angle 2 measures 72°, what is the measure of angle 3?
    8·1 answer
  • Is 6.700 equal to 6.7?
    5·2 answers
  • What is the surface area of a sphere if its volume is 288π cubic inches? Leave your answers in terms of π. A. 216π in² B. 144π i
    7·1 answer
  • Mitch is buying candy bars for his friends he wants to give to 2 bars to each friend he wants to be to have 10 spare bars you ca
    15·2 answers
  • A 2-column table with 9 rows titled December Temperatures. Column 1 is labeled Day with entries 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9. Colum
    5·1 answer
  • In the diagram, DG I EF
    6·1 answer
  • The square root of 24
    15·1 answer
  • Please help, need an answer ASAP!
    7·1 answer
  • Can someone pls help with this i’m so confused
    14·1 answer
  • What is the volume of a triangular prisim if the length is 4cm heigght is 3cm and width is 11cm
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!