1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
defon
3 years ago
5

PLZ HURRY! Kaylie wants to see how metals can be combined. She found a problem to solve. Help her solve it! How many pounds of a

metal containing 20% nickel must be combined with 6 pounds of a metal containing 80% nickel to form an alloy containing 60% nickel?
A. 4 pounds
B. 3 pounds
C. 2 pounds
D. 5 pounds
Mathematics
1 answer:
Mrac [35]3 years ago
4 0

Answer:I think it might be c

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is equivalent to 4(8n)?
rosijanka [135]

Answer:

32n

Step-by-step explanation:

4(8n) = 4 * 8 * n = 32 * n = 32n

thank, 5 star, and brainliest if helpful!

7 0
3 years ago
Luca has a book collection of 95 books. She has read 3/5 of the books in her collection. If Luca reads 12 more books this summer
jenyasd209 [6]

Answer:

68

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
(14, -8 ) and (7, -6)
Aleksandr [31]

Answer:

-0.28

Step-by-step explanation:

(-6)-(-8)=2.

7-14=-7

2/-7=-0.28

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Original price of a suit: $250.00<br>Discount: 25%<br>Tax: 8%<br>How much will you pay?​
ozzi

Answer:

207,50

Step-by-step explanation:

1% = 2,5

2,5x25 = 62,5 250 - 62,5 = 187,5

2,5x8 = 20

187,5+20= 207,50

8 0
3 years ago
A rectangular shelf with an area equal to x^2-16x+60 square units could have which possible dimensions for length and width
kenny6666 [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

x²-16x+60

=x²-6x-10x+60

=x(x-6)-10(x-6)

=(x-6)(x-10)

so dimensions are x-6 and x-10.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve the inequalities:
    8·1 answer
  • 16 pound turkey cost $14.24 what is the price per pound
    5·2 answers
  • Find the percent of increase from 15 to 20
    14·2 answers
  • A car takes 54.9 seconds to travel 1 mile. How long does it take the car to travel 4.3 miles? First round to the nearest whole n
    6·1 answer
  • Reduce the fraction -20t^5u^2v^3/ 48t^7u^4v
    10·1 answer
  • Victoria ate 4\16 of a small pizza for lunch. How is this fraction written as a decimal?​
    13·1 answer
  • What is 5/8 x 1/10 im dumb plz help me ;-;
    5·1 answer
  • If Tommy ate 5 cupcakes and gave 5 way out of 20 how many are left?<br> 5+5=10-20=10
    11·1 answer
  • The closest chicken shack to the city of portales is more than 125 miles away. Which two inequalities represent d the distance o
    7·1 answer
  • Please help and please show your working outs ​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!