When we multiply a whole number with a fraction, we can think of the whole numbers as "over one"...
5 3 5 15
3 * --- = --- * ---- = ----
6 1 6 6
We can further simplify the fraction, by dividing numerator and denominator by 3...
15 15 / 3 5
--- = ------- = ----
6 6 / 3 2
Since this is an improper fraction, we need to turn it into a mixed number...
5 2 + 2 + 1 2 2 1 1 1
---- = -------------- = --- + ---- + --- = 1 + 1 + ---- = 2 --- or 2.5
2 2 2 2 2 2 2
Step-by-step explanation:
59 2/73
or 59.02 as the answer
Answer: See below
Step-by-step explanation:
Make a table with first set of numbers as 1,3. Multiply both the numbers of this set sequentially by natural numbers to get the following table
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10......
3 6 9 12 15 18 21 24 27 30......
We see that in each set of numbers the 2nd number is 3 times the first number.
If we plot these sets of numbers on a graph paper, we get a model depicting all the points which satisfy this ration requirement.
Answer:
$0.26
Step-by-step explanation:
To find the unit price, divide the cost by the amount you have.
$2.86/11 = $0.26
The unit price is $0.26.
Answer:
The slope of the line passing through the points (−3, −5) and (−1, −6) is
(-0.5)
Step-by-step explanation:
Equation of a straight line:
y = mx + b where m is the slope and b is the y-intercept
(x1, x2) and (y1, y2) : (−3, −5) and (−1, −6)
Calculating Slope (m).
m = 
m = 
m = 
m = 
we can take this a step further by finding the equation:
Now putting value of m in equation (i)
y = -0.5x + b
Calculating Y-intercept (b).
Lets choose the first point, (-3,-5) for calculating y-intercept:
y = mx + b
-5 = -0.5(-3) + b
-5 = 1.5 + b
-6.5 = b
b = -6.5
Now putting value of b in equation
y = -0.5x + -6.5