The angles of a rectangle are equal ALWAYS.
The rectangle has 4 angles, each angle is a right angle or has a measurement of 90°. Total of all interior angle is 360°.
Just like a rectangle, a square has an angle that is always equal because its angles are all right angles.
Answer:
The unit rate at HEB is $0.23 per ounce. The unit rate at Fiesta is $0.25 per ounce. So HEB has the better buy for dish soap.
Step-by-step explanation:
To calculate unit rate, you divide the price by the oz.
So for HEB, you should do $2.80/12 oz. This will equal to $0.23 per ounce. For Fiesta, you should do $2.00/8 oz. This will equal to $0.25 per ounce.
To determine which one is the better buy, the lower priced one is better, meaning HEB is the better buy.
Answer:
61236
Step-by-step explanation:
then its 658.74 or 6.5874
Answer:
the quotient of four times x plus six and two minus two times x plus fourteen
Step-by-step explanation:
Hope this helps!