Answer:
Step-by-step explanation:
183.5
The sum of n terms of a geometric series is given by

Substituting the given numbers, you have

There are 6 terms in the series.
Hey! You just have to square root the 2 and 5 then multiply by 11 so the answer I came up with is 34.78505426185218
I hope I helped!
Answer:
0.57
Step-by-step explanation:
a 2 pint jug costs $2.28
2 pints=4 cups
$2.28/4=0.57
10 lbs of apples will cost $55
This is simple. First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
I hope I helped :)