1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anit [1.1K]
3 years ago
6

Clara's utility function u(x,y)=(x+2)(y+1). write n equation for clara's indifference curve that goes through the point (x,y)=(2

,8)
Mathematics
1 answer:
professor190 [17]3 years ago
7 0

we are given equation as

u(x,y)=(x+2)(y+1)

clara's indifference curve that goes through the point (x,y)=(2,8)

we can plug x=2 , y=8

u(x,y)=(2+2)(8+1)

u(2,8)=36

now, we can set it equal

we get

36=(x+2)(y+1)

now, we can solve for y

\frac{\left(x+2\right)\left(y+1\right)}{x+2}=\frac{36}{x+2}

y+1=\frac{36}{x+2}

y=\frac{36}{x+2}-1..........Answer

You might be interested in
Can someone help me. I’ve tried doing this on paper. I don’t know what I’m doing wrong
IrinaK [193]
ANSWER: x=12
EXPLANATION:
9+x/6=11
(54+x)/6=11 (finding common denominator)
x/6=11-54/6 (rearranging terms)
x/6=(66-54)/6 (finding common denominator so 6 gets cancelled from both the sides)
x=12
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The diagonal of a rectangle is 25 in. The width is 15 in. What is the area of the rectangle?
Nana76 [90]

Answer:

375 in² is the answer.

Step-by-step explanation:

Are of rectangle= area of 2 triangle

= 1/2*25*15+1/2*25*15

=187.5+187.5

=375 in²

7 0
2 years ago
in Oklahoma the states sales tax is 7%.if James purchases a lawn mower then how much will James pay in states sales tax​
Nimfa-mama [501]

Answer:

Step-by-step explanation:

7% converts into 0.07

the price of the lawn mower × 0.07

you should get your answer

7 0
3 years ago
During one snowy month a kentucky school held classes 9/11 of possible the school days if there are 22 possible school days how
SOVA2 [1]
This question isn't phrased correctly, but I will assume it's asking about common denominators with fractions.

9/11 1/22

18/22 1/22

18 school days.
5 0
3 years ago
(04.01)The Baldwin family walked 4/5 of a mile in 4/9 of an hour. What is their unit rate in miles per hour?
sertanlavr [38]
Hello!

Since we know how much they walked in 4/9 of an hour, we will divide 4/5 by 4/9 to get 4/9 to one.

\frac{4}{5}÷\frac{4}{9}=\frac{36}{20} =  \frac{9}{5}

They went 1 4/5 mph or 1.8 mph.

I hope this helps!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Selesaikanlah pertidaksamaan nilai mutlak berikut!<br> [3-2x]&lt;4
    14·1 answer
  • Randall bought 2 game controllers at Electronics Plus for $36. What is the unit rate for game controller at Electronics Plus?
    12·2 answers
  • Answer this plzzzzzzz?
    9·2 answers
  • Plot J(-2,8), K(0,8), L(1,0), and M(1,-2) in a coordinate plane. Then determine whether JK and LM are congruent. A. Cannot be de
    14·1 answer
  • Solve 3k^2=8k+8,using completing the square method ​
    5·2 answers
  • An object is dropped from a building and allowed to freefall to the ground. The height of the object over time is shown in the t
    8·2 answers
  • What is the slope of a line parallel to the line containing (-6,1) and (3,-2)
    7·1 answer
  • The Center for Medicare and Medical Services reported that there were 295,000 appeals for hospitalization and other Part A Medic
    13·1 answer
  • Some large boxes of small oranges contained 344 oranges each.how many oranges were in 4 boxes?
    7·2 answers
  • 1. The temperature of a body rises from -6°c to 5°c. By how much degrees does it rises? <br>​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!