The correct answer would be for 29 weeks.
Its because if for 4 weeks the profit is $700, divide 700 and 4 which gives you $175 per week. Then divide 5000 and 175 which gives you 28.5714286. So all you have to do is round it up to the nearest whole which gives you the answer: 29 weeks.
Hope that helps. :)
Answer:
for a. you first shade the intersectoin between a and b the shade the intersectio
Step-by-step explanation:
Answer:
c
Step-by-step explanation:
First, you divide the price by the amount of units in the pack. This is how you find how much one unit is worth in that pack. So for the first pack you divide 1.12 by three, and then you have .37333 repeating, which is about 38 cents. Next is the second pack, where we divide 4.38 by 12 which is .365, which is about 37 cents. The last pack is 8.68 divided by 24 which is .361, or about 36 cents. This means that the 24 pack is the best buy.
In real life you should also consider which would be too much for you or not enough. For example, you might not even need 24 units of juice. You might only need 12 so you don't have too much extra. But hey, this is just a math problem ;)
Answer:
From given relation the value of β is 37.5°
Step-by-step explanation:
Given as :
α and β are two acute angles of right triangle
Acute angle have measure less than 90°
Now given as :
= 
Or,
= 
SO,
= 
Or, 90° =
+ 
or, 90° =
+ 4x
Or, 90° = 
So, x =
= 15°
∴
= 
So,
= sin
∴ The value of Ф_1 =
= 37.5°
Similarly
= 
So ,The value of Ф_2 =
= 52.5°
∵ β
α
So, As 37.5°
52.5°
∴ β = 37.5°
Hence From given relation the value of β is 37.5° Answer