1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Firdavs [7]
3 years ago
9

Eight more than twice a number is equal to ten leas five times the number, n. Which equation can be used to find n?​

Mathematics
2 answers:
Nezavi [6.7K]3 years ago
4 0

Answer:

Here is what I think the answer is.

n+2n+8 = 5n-10

3n+8 = 5n-10

    -8         -8

3n = 5n-18

-5n  -5n

-2n = -18

----      -----

-2         -2

n = 9

Step-by-step explanation:

Stels [109]3 years ago
4 0

It would be 8 + 2 = 10 - 5n I think.

You might be interested in
I need help asap! 13 points! Might give brainliest!
Mars2501 [29]
If the banana costs 10 dollars and you give 11 dollars, you have paid 110 percent of the cost.
7 0
3 years ago
How many millimeters are in 1 meter? Use the metric table to help answer the question.
AlekseyPX

Answer:

There are 1,000 millimeters in one meter.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Como calcular el 15% de 300
ArbitrLikvidat [17]
300 x .15 y te dará la respuesta
4 0
2 years ago
ava bought 6 packages of tulip bulbs and 12 bags of dafodill bulbs for a total of $198 grace spent $254 buying 14 packages of tu
sasho [114]

Answer:

Answer:

Step-by-step explanation:

Let x represent the cost of one package of tulip bulbs.

Let y represent the cost of one bag of daffodil bulbs.

Ava bought 6 packages of tulip bulbs and 12 bags of daffodil bulbs for a total of $198. This means that

6x + 12y = 198- - - - - - - - - - - - -1

Grace spent $254 buying 14 packages of tulip bulbs and 12 bags of daffodil bulbs. This means that

14x + 12y = 254- - - - - - - - - - - - 2

Subtracting equation 2 from equation 1, it becomes

- 8x = - 56

x = - 56/-8

x = 7

Substituting x = 7 into equation 1, it becomes

6 × 7 + 12y = 198

42 + 12y = 198

12y = 198 - 42

12y = 156

y = 156/12

y = 13

4

answers left

Answers are unlimited right now

Unlock all verified answers

Grow with a massive community of home learners

Ask your own homework questions

+98

douwdek0 and 98 others just joined Brainly

JOIN FOR FREE

Click to let others know, how helpful is it

0.0

0 votes

THANKS 

Comments  Report

Read more on Brainly.com - brainly.com/question/15268568#readmore

Step-by-step explanation:

Answer:

Step-by-step explanation:

Let x represent the cost of one package of tulip bulbs.

Let y represent the cost of one bag of daffodil bulbs.

Ava bought 6 packages of tulip bulbs and 12 bags of daffodil bulbs for a total of $198. This means that

6x + 12y = 198- - - - - - - - - - - - -1

Grace spent $254 buying 14 packages of tulip bulbs and 12 bags of daffodil bulbs. This means that

14x + 12y = 254- - - - - - - - - - - - 2

Subtracting equation 2 from equation 1, it becomes

- 8x = - 56

x = - 56/-8

x = 7

Substituting x = 7 into equation 1, it becomes

6 × 7 + 12y = 198

42 + 12y = 198

12y = 198 - 42

12y = 156

y = 156/12

y = 13

4

answers left

Answers are unlimited right now

Unlock all verified answers

Grow with a massive community of home learners

Ask your own homework questions

+98

douwdek0 and 98 others just joined Brainly

JOIN FOR FREE

Click to let others know, how helpful is it

0.0

0 votes

THANKS 

Comments  Report

Read more on Brainly.com - brainly.com/question/15268568#readmore

8 0
3 years ago
If you pay $3.36 in tax, what was the original price at an 8% sales tax
yanalaym [24]

Answer:

  • $42

Step-by-step explanation:

<u>Given</u>

  • 8% = $3.36
  • 100% = x

<u>Cross multiply and solve for x:</u>

  • x = $3.36*100/8 = $42
4 0
2 years ago
Other questions:
  • WILL AWARD BRAINLIEST
    12·1 answer
  • How much water would a 8 ft by 25 ft rectangle hold
    6·1 answer
  • Please I need help with this question.<br>No 22. Is very important.<br>Thank you.​
    8·1 answer
  • the cost of having photos taken includees fee and $12 for each photo.Mrs.fong buys 6 photos for a total cost of $87.what
    8·1 answer
  • 0.11 as a fraction and in the simplest form
    15·2 answers
  • What property is illustrated in the equation 15•1=15
    15·2 answers
  • Helpppppppppppppp I’ll mark u
    6·1 answer
  • Create a list of steps, in order, that will solve the following equation.
    14·1 answer
  • a group of 4 pupils can take 2 weeks to do a certain job.how long will 12 pupils take to complete the job if they work at the sa
    14·1 answer
  • PLS HELP I’LL MARK BRAINLIEST!!! ALSO THE ANSWER IS NOT 118!
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!