1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ZanzabumX [31]
3 years ago
13

11.) The area of a garden is 152 square feet. If the length is 7 feet, what is the

Mathematics
2 answers:
Masja [62]3 years ago
8 0

Answer:

about 22 feet (21.7)

Step-by-step explanation:

Divide 152 by 7 and you get the width

DerKrebs [107]3 years ago
8 0

Multiply

Step-by-step explanation: multiply the two numbers and that's your answer

You might be interested in
Solve for u<br> -1/5 + 1/2 u = -2/3
Tju [1.3M]
-1/5 + 1/2 u = -2/3
-6/30 + 15/30 u = -20/30
+6/30                      +6/60
___________________
15/30 u = -14/30
(15/30 u = -14/30) ÷ (15/30)
u = -14/15
u = -.933
3 0
3 years ago
At Darren's Hats, there are 42 baseball caps and 14 other hats. what percentage of the hats are baseball caps?
emmainna [20.7K]

Answer:

Step-by-step explanation:

calculate the total

42+ 14 = 56

42/56 = x/100

4200 / 56x = 75

the answer is 75%

3 0
2 years ago
For the second week of June, Kevin Adams worked 46 hours. Kevin earns $18.40 an hour. His employer pays overtime for all hours w
zimovet [89]

<u>Answer:</u>

$165.60 overtime money only

$736 regular time only

added together (gross income)

$901.60

<u>Step-by-step explanation:</u>

  • 46hrs
  • 18.40 an hr
  • hrs <em>over</em> 40 = overtime= *1.5

To figure out if there is any overtime here, we <em>subtract</em>.

46-40= 6hrs of overtime

To figure out the amount of cash gained for regular time, we <em>multiply.</em>

40*18.40 = 736

----------------

We need to know how much money is paid per overtime hour.

18.40*1.5 = 27.60

To figure out the amount of cash gained during overtime, we <em>multiply.</em>

6*27.60 = 165.60

<em>add</em> for gross income (total earnings)

165.60+736 = 901.60

7 0
3 years ago
Could someone please help with this
Marizza181 [45]
It is 13 over 31 your welcome
6 0
3 years ago
A group of retailers will buy 104 televisions from a wholesaler if the price is $300 and 144 if the price is $250. The wholesale
stepladder [879]

Answer:

The required equilibrium point is (356.538,58.769)

Step-by-step explanation:

The two points on your demand equation are : (300,104) and (250,144)

Take the number of televisions on y-axis and the price of the television on x-axis

Now, to find the demand equation for the given problem, find slope using the above two points :

\implies Slope=\frac{144-104}{250-300}\\\\\implies Slope = -\frac{4}{5}=-0.8

And the y - intercept is : y = -0.8x + b

Find the value of b using any point. Let us take (250,144)

144 = -0.8 × 250 + b

⇒ b = 144 + 200

⇒ b = 344

So, the y-intercept is : y = -0.8x + 344

The two points on your supply equation are : (225,88) and (315,68)

Take the number of televisions on y-axis and the price of the television on x-axis

Now, to find the supply equation for the given problem, find slope using the above two points :

\implies Slope=\frac{68-88}{315-225}\\\\\implies Slope = -\frac{2}{9}

And the y - intercept is :

y = -\frac{2}{9}x + b

Find the value of b using any point. Let us take (225,88)

88 = -\frac{2}{9}\times 225 + b\\\\\implies b = 88 + 50\\\\\implies b = 138

So, the y-intercept is :

y = -\frac{2}{9}x + 138

To find the equilibrium point, solve both the y-intercepts of the demand equation and the supply equation :

⇒ x = 356.538 and y = 58.769

Hence, the required equilibrium point is (356.538,58.769)

8 0
2 years ago
Other questions:
  • In right triangle XYZ, ∠Y is the right angle and m∠X = 60°. If YZ = 4, what is XY?
    13·1 answer
  • Which statement is a conditional statement?
    5·1 answer
  • What is the correct answer ? Please explain why !!!
    5·2 answers
  • Please help! Thank you!!!!!
    15·1 answer
  • I need help on this
    8·1 answer
  • G e o m e t r y
    13·1 answer
  • Can someone please help me with questions 12 through 14 with the answer correct I was trying but I don’t know what I put down is
    10·1 answer
  • Need help on<br> These 2 questions
    6·2 answers
  • Jacque needs to buy some pizzas for a party at her office. She's ordering from a restaurant that charges a \$7.50$7.50dollar sig
    8·1 answer
  • Hi, can you help me with this problem?A manufacturer has a monthly fixed cost of $42,500 and a production cost of $6 for each un
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!