1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oee [108]
2 years ago
13

What is the product One-fifth times 2? Use the visual model to answer the question.

Mathematics
1 answer:
crimeas [40]2 years ago
5 0

Answer:

The answer is Two-fifths

You might be interested in
Sixty students got off a school bus. 30% of them were wearing college
antoniya [11.8K]

Answer:

42 students

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Midwest Water Works estimates that its WACC is 10.45%. The company is considering the following capital budgeting projects.Assum
irinina [24]

Answer:

Don't accept A-G

Accept only A-E

Step-by-step explanation:

The company would those projects with a return of return equal to or higher than its cost of capital of 10.45%

Project A with a 12% return is acceptable.

Project B with a 11.5% rate of return is also acceptable

Project C has a  rate of return of 11.2% , hence acceptable.

Project D has 11% rate of return and it is therefore acceptable.

Project E has 10.7% return rate and it is acceptable.

Project F has a lower rate of return of 10.3%, hence rejected, as well as projects G

7 0
3 years ago
With a family bowling pass, families can bowl for $4 per game . The pass cost $10 per year. Use equation , a table and a graph t
Klio2033 [76]

Answer:

Part a) a=4g+10 (see the explanation)

Part b) see the explanation

Part c) The graph in the attached figure

Step-by-step explanation:

<u><em>The complete question is</em></u>

With a family bowling pass, families can bowl for $4 per game. The pass costs $10 per year. Use an equation, a table, and a graph to explain the relationship between the total amount of money spent on bowling in a year, a, and the number of games a family plays in a year, g. Part A Use words and an equation to represent this problem. Part B Create a table to show values for g and a. Part C Use the values from your table to draw a graph.

Part A) Use words and an equation to represent this problem

Let

a ----> the total amount of money spent on bowling in a year

g ---> the number of games a family plays in a year

we know that

The linear equation in slope intercept form is equal to

a=mg+b

where

m is the slope or unit rate

b is the a-intercept or initial value

In this problem we have

m=\$4\ per\ game

b=\$10

substitute

a=4g+10

Part b) Create a table to show values for g and a

Assume different values of g and calculate the corresponding values of a

For g=0 ----> a=4(0)+10=\$10

For g=1 ----> a=4(1)+10=\$14

For g=2 ----> a=4(2)+10=\$18

For g=3 ----> a=4(3)+10=\$22

For g=4 ----> a=4(4)+10=\$26

The table is

\left[\begin{array}{ccc}g&a\\0&10\\1&14\\2&18\\3&22\\4&26\end{array}\right]

Part c) Use the values from your table to draw a graph

we have the ordered pairs

(0,10),(1,14),(2,18),(3,22),(4,26)

Plot the ordered pairs and join them to graph the line

The graph in the attached figure

6 0
2 years ago
Need some help with multiplying algebraic fractions
Nezavi [6.7K]

Answer:

a=10, b=5, c=2, d=12

Step-by-step explanation:

Multiply each variable together

5*2=10

8*3=24

10x^{3}y^{2}/24x

the coefficients (numbers) can each be divided by 2

5x^{3} y^{2}/12x

subtract the "x" exponents together

5x^{2} y^{2}/12

8 0
3 years ago
Question 3 of 10 What is the solution to this equation? 4(x-8) + 10 = -10 O A. x= 3 OB. x = 5 O c. x=2 O D. x= 4​
krek1111 [17]

Answer:

O A. x = 3

Step-by-step explanation:

4(x - 8) + 10 = -10

4x - 32 + 10 = -10

4x = 12

x = 3

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Suppose a circle has a circumference 16pi units. what is its radius
    10·2 answers
  • Wee Ling had 5/7m of ribbon she used 1/10 of it to tie a persent what was the length of the ribbon used to tie the present? Give
    8·1 answer
  • What percent of 48 is 54
    9·1 answer
  • Matthew was 1200 yards when Lowe began his pursuit. If Lowe ran 3 times as fast as Matthew, and overtook him in 30 minutes, how
    6·1 answer
  • The following dot plots show the numbers of people per table at Kingsley's Bingo Hall on three different nights. Each dot repres
    8·1 answer
  • Kayla bought three pounds of strawberries for $14.40 what is the price in dollars per ounce of strawberries.
    14·1 answer
  • Which expression is equivalent to (a^6 b^−3)^1/3?
    11·1 answer
  • Ignore the answer I chose lolz help
    9·1 answer
  • 10. Reka Rahim is employed at a restaurant. She has family medical coverage through the company's group
    9·1 answer
  • Please help me i do not understand this
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!