1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kicyunya [14]
2 years ago
9

Find the total cost with tip.

Mathematics
2 answers:
Paladinen [302]2 years ago
7 0
Finding the tip amount:
(56.5)(22)=1,243
1,243/100=12.43
The tip amount is $12.43.
Finding the total cost:
56.50+12.43=68.93
The total cost of the meal with tip included is $68.93.
Sindrei [870]2 years ago
7 0
56.50 * .22 = 12.43
56.50 + 12.43 = $68.93
You might be interested in
To make lemonade, 2 cups of lemon juice are mixed with 7 cups of water.Describe and correct the error in proportion used to find
kumpel [21]
<span>x/9 = 8/36 </span>
<span>x = 9 * 8/36 [multiplying each side by 9] </span>
<span>x = 2 </span>
<span> </span>
<span>x/90 = 4.4/12 </span>
<span>x = 90 * 4.4/12 [multiplying each side by 90] </span>
<span>x = 33 </span>

<span>Both proportions should be expressed as lemon juice to water, or water to lemon juice. Either way would give a correct answer: </span>
<span>2/7 = j/28 [lemon juice to water] </span>
<span>8 = j [multiplying each side by 28] </span>

<span>7/2 = 28/j [water to lemon juice] </span>
<span>7j = 56 [multiplying each side by 2j] </span>
<span>j = 8 [dividing each side by 7] </span>


<span>The length proportion is 24 in to 32 ft. </span>
<span>The actual house is 24 ft tall. </span>
<span>Let x represent the doll house height, in inches. Then </span>
<span>x/24 = 24/32 </span>
<span>x = 24 * 24/32 = 18 inches</span>
3 0
3 years ago
Que números primos son mayores que -6
kumpel [21]
No sé, prueba 2,3,5,7,11,13....
Hay muchos números primos!
7 0
3 years ago
EASYYY QUESTIONNN . What is the value of X?
Flauer [41]
I guess it s 30 irdk

 hope tis helps :D
6 0
3 years ago
What is the unit rate $1.29 for 15oz to nearest tenth
Nina [5.8K]

Answer:

The unit price of an item is the cost for each unit.

The unit price may be calculated for several reasons.

It will allow an easy comparison of the cost of the same quantity of items that come in different sizes.

For example, Company A sells peaches in a can. Their can holds 16 oz of peaches at a price of $1.60. Company B also sells peaches in a can, but their can holds 10 oz of peaches at a price of $1.10. At first glance, Company B looks like they might have cheaper peaches because of the lower overall price, but when you calculate the unit price, you get a more accurate way to compare.

For Company A, $1.60 ÷ 16oz = $0.10 per ounce.

For Company B, $1.10 ÷ 10oz = $0.11 per ounce.

The peaches are measured with ounces as the unit, so now that we have unit prices, we can definitely tell that Company A is the better deal, if you like peaches!

Unit price can also be helpful to find the cost of a single item when many items are purchased together. This may be required if the items are going to be divided up and resold. It could also be useful if several people will pay together with each person paying their fair share of the cost based on how many items they receive.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Rotation of 90 degrees CCW: (3,-2)
brilliants [131]
To the left or the right bro?
6 0
2 years ago
Other questions:
  • The difference of the same side interior angles of two parallel lines is 50°. Find the angles. plz help..
    13·1 answer
  • 20 POINTS pls help
    14·2 answers
  • How do you write 23.5 in word form
    6·2 answers
  • How to now your timetables by your hands
    14·2 answers
  • Ruby’s market sells smoked meats by the pound. The prices for several different meats are shown in the table.
    9·1 answer
  • What is the equation of the line that passes through the point (1,0) and has a slope of 1 ?
    6·1 answer
  • 4/5 = 28/x <br><br> x= <br> i need to know what x =
    14·1 answer
  • The first column contains five pairs of relationships. Determine if each pair forms
    11·1 answer
  • A factory made 900 jars of peanut butter. 35% of the jars contained creamy peanut butter. How many jars of creamy peanut butter
    12·1 answer
  • Find the error(s) and solve the <br> problem correctly. <br> Given: Prove: ∆TFS ≅ ∆PFQ
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!