1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yaroslaw [1]
2 years ago
15

Darian and Kyle went to the Cinema and purchased nachos and chocolates. Kyle purchased two nachos and one chocolate ,while Daria

n purchased one more nachos and two more chocolates and paid a total of $45. How much did Kyle pay if the cost of the nachos was twice the cost of the chocolate?
please show working :)
Mathematics
1 answer:
quester [9]2 years ago
4 0

The amount of money Kyle paid is $25.

<h3>Determine the price of nachos and chocolates </h3>

Two simultaneous equations can be derived from the question:

3n + 3c = $45 equation 1

n = 2c equation 2

Where:

  • n = price of nachos
  • c = price of chocolate

In order to determine the price of chocolates, please substitute for n in equation 1.

3(2c) + 3c = $45

6c + 3c = $45

9c = $45

c = $45/9 = $5

In order to determine the price of nachos, please substitute for c in equation 2:

n = 2($5)

n = $10

<h3>Amount Kyle paid </h3>

2($10) + $5

$20 + $5

= $25

To learn more about simultaneous equations, please check: brainly.com/question/25875552

You might be interested in
Plz someone help on this question​
sergey [27]

Answer:

Hi there!

Your answer is:

1050 liters per 6 days

Step-by-step explanation:

350liters per 2 days

*3 to determine 6 days

1050 liters per 6 days

Hope this helps

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 16-ounce bottle of shampoo costs $4.69. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?
Leto [7]

What is the price per ounce, rounded to the nearest cent? $0.29.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with this <br>7f + 2f - 3b + b<br><br>I can't figure it out ​
Leni [432]

Answer:

9f-4b

Step-by-step explanation:

you add the two fs together and you add the two bs together to get the answer

5 0
3 years ago
Solve for x triangles
wel

Answer:

115

Step-by-step explanation:

180-50=130

130/2=65

180-65=115

4 0
2 years ago
Matt claims that 1/3 can indicate a point on a number line as well as distance. Is he correct? Explain.
inna [77]
Yes he is correct because 1/3 can be shown on a number line
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Explain how you could write a quadratic function in factored form that would have a vertex with an x-coordinate of 3 and two dis
    9·2 answers
  • Please help !!!!find a0 when a15=82 and d=3
    7·1 answer
  • I NEED HELP ASAP!!!]
    7·1 answer
  • The sum of the least and greatest of three consecutive integers is 72. what are the three integers?
    5·1 answer
  • Guess who’s back! I need help with this! This is my last question I don’t want to get it wrong. Also, can you explain to me what
    6·1 answer
  • Illustrate it in standard form of quadratic equations.<br>1. 7x - 7 + 3x^2 = 0​
    11·1 answer
  • Which system of linear equations has the ordered pair (-2,8) as its solution?
    11·1 answer
  • Help pls fast im on an test
    9·1 answer
  • Sarah spent 11/12 of an hour playing a video game. John spent 7/12 of an hour playing a video game. In simplest form, how much m
    8·1 answer
  • 1. Define Line, Line segment and Ray.
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!