Answer:
Cost of 1 pound apple:4.80/6=2.4
cost of 9 pounds apple:2.4 ×9=21.6
Side TQ has a length of /17 units
Step-by-step explanation:
y=-1/3x+4/3
y-y1=m(x-x1) m=1/3 x1=3 y1=2
y-2=1/3(x-2)
y-2=-1/3x-2/3
x-4y=8
(h+g)=n➗2 is the answer. happy to help you