1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
max2010maxim [7]
2 years ago
10

If 6 pounds of apples cost $4.80 what is the cost per 9 pounds

Mathematics
2 answers:
Tema [17]2 years ago
6 0

Answer:

Cost of 1 pound apple:4.80/6=2.4

cost of 9 pounds apple:2.4 ×9=21.6

Irina-Kira [14]2 years ago
6 0
You have to do unit price so for one apple it is $0.80 then do .80x9 which equals $7.20
You might be interested in
Can someone help me please
babunello [35]

If the functions are inverses, then f(g(x)) = x.

A.

\displaystyle f(g(x))=f\left(\frac{3x+1}{3}\right)=\frac{1}{\frac{3x+1}{x}-3}\\\\=\frac{1}{\left(\frac{3x+1-3x}{x}\right)}=\frac{1}{\left(\frac{1}{x}\right)}=x

The functions are inverses of each other.

B. The domain of f(x) = x≠3. The domain of g(x) is x≠0.

The domain of f(g(x)) is (-∞, 0) ∪ (0, ∞).

The domain of g(f(x)) is (-∞, 3) ∪ (3, ∞).

4 0
3 years ago
I have 10and4/5 of cake batter to split among 18 cupcakes. How many cups of batter will I use for each cupcake
Verdich [7]
Information given to us:
10 4/5 total cake batter
18 cupcakes
First, we need to find the improper fraction of 10 4/5, which is 54/5. Now we can divide 54/5 by 18. Answer: every cupcake will use 3/5 cup.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Subtract 6q from 10z
Alla [95]

Answer:

10z-6q..............

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
3. A big league pitching coach tries to limit his pitchers to 110 pitches per game. If the pitcher has
krek1111 [17]
110 minus 52 is 58 so the answer would be 58 more pitches
5 0
3 years ago
4) Solve radical equations
blondinia [14]
R - 10 = 18 - r
2r = 28
r = 14
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of x
    12·1 answer
  • Crystal's mud mask costs $23 for a 0.45 oz jar. She found the same mud mask online for $72. What is the size of the jar Crystal
    8·1 answer
  • -5(n + 3) = 6(n +4) + 5
    11·2 answers
  • Solve the system using the elimination method. 3x-2y=15 x+_y=0
    7·1 answer
  • 45 POINTS PLZ ANSWER FAST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
    13·2 answers
  • Solar Containers makes​ high-end coolers for camping. The total task time needed to make a cooler is 360 ​seconds, with the long
    10·1 answer
  • F(x) = x^2-5<br> g(x) = 4x - 4<br> Find (f-g) (5)
    6·1 answer
  • Given the following exponential function, identify whether the change represents
    9·1 answer
  • Jason is making a fruit salad. He mixes in 3 1/4 cups of orange melon and 2 2/3 cups of green melon. How many cups of melon does
    7·1 answer
  • How do I solve this problem?​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!