1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
goldenfox [79]
3 years ago
7

Assets for Smith Company are $30,000. Liabilities are $20,000. What is the Equity for Smith Company?

Business
1 answer:
geniusboy [140]3 years ago
8 0

Answer:

$10,000

Explanation:

You might be interested in
Which tool of monetary policy allows the Federal Reserve to decrease the
mihalych1998 [28]
It's D. Increasing the reserve requirement on banks
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The Home and Garden (HG) chain of superstores imports decorative planters from Italy. Demand for the planters is stable and aver
Korolek [52]

Answer:

The average inventory which HG should carry during the year is 5,000 units.

Explanation:

Economic Order Quantity is the ideal inventory procurement which minimizes holding and ordering cost. The EOQ is used by businesses in order to determine the best possible inventory holding.

EOQ = \sqrt{\frac{2*Annual Demand * Ordering Cost}{Annual Holding Cost} }

EOQ = \sqrt\frac{2*7,500*5,000}{10*0.3}

EOQ = 5,000 units

6 0
3 years ago
High-Low Cost Estimation and Profit Planning Comparative 2007 and 2008 income statements for Dakota Products Inc. follow: DAKOTA
Vika [28.1K]

Answer:

(a)

5,500 units

(b)

6,125 units

Explanation:

First, we need to calculate the per unit selling price.

                        2007       2008

Unit sales        5,000      8,000

Sales revenue $60,000 $96,000

Selling Price    $12           $12

Now we need th separate the vairbale and fixed cost from total expense using high low method

Variable cost = ( Higher activity Expense - Lower activity Expense ) / ( Higher activity - Lower activity )

Variable cost = ( $76,000 - $64,000 ) / ( 8,000 units - 5,000 units )

Variable cost = $12,000 / 3,000 units = $4 per unit

Fixed cost = $76,000 - ( $4 x 8,000 units ) = $44,000

Contribution Margin = Selling Price - Variable cost = $12 - $4 = $8

(a)

Breakeven Point = Fixed Cost  / Contributin margin per unit

Breakeven Point = $44,000 / $8 = 5,500 units

(b)

Target sales = ( Fixed cost + Desired Profit ) / Contribution margin per unit

Target sales = ( $44,000 + $5,000 ) / $8 = 6,125 units

8 0
3 years ago
The balance of Chiaki's average balance checking account at the beginning of the last cycle was $100, and the only transaction f
Ne4ueva [31]
The correct answer is $90
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tom tries to sell his classic car to Victoria for $12,000. Tom tells Victoria, "I paid $12,000 for the car in 1978 and it's wort
gulaghasi [49]

Answer:

B) Tom's statements provide grounds to set the contract aside.

Explanation:

When we are talking about setting a contract aside, it means that the contract is voidable. A voidable contract is valid until one of the parts decides to void it. In this case, if Victoria decides to purchase Tom's car and later discovers that he lied about the price, she can void the contract and return the car to get her money back.

What Tom is doing is basically lying about the material facts of the product that they are bargaining and it represents a valid reason for voiding the contract.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The price tag on a tennis ball in 1975 read $0.10, and the price tag on a tennis ball in 2005 read $1.00. The CPI in 1975 was 52
    7·2 answers
  • A(n) ________ underwrites new issues of securities for corporations, states, and municipalities needed to raise money in the cap
    11·1 answer
  • After graduation in 2 years, Antwone would like to take a much needed vacation to the Caribbean Islands. He anticipates that the
    10·1 answer
  • What is an example of personal information that an identity thief would look for?
    7·1 answer
  • An unexpected increase in aggregate demand typically causes
    14·1 answer
  • Ashton Construction assembles residential houses. It uses a​ job-costing system with two​ direct-cost categories​ (direct materi
    14·1 answer
  • Hunt Advertising is collaborating on an initiative with the Odessa Arts Council, a nonprofit organization, by providing public-r
    13·1 answer
  • The Crazy Nut Company wishes to market two special nut mixes during the holiday season. The Fancy Mix contains 0.5 pound of pean
    10·1 answer
  • Prior to the 1990’s, De Beers diamonds maintained a near monopoly on diamond mining and diamond retail, __________ was high beca
    14·1 answer
  • Al’s Automotive started the year with total assets of $250,000 and total liabilities of $180,000. During the year, the business
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!