1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
grigory [225]
2 years ago
6

Which is not a consideration when allocating assets and diversifying? A. Real estate holdings B. Avoiding similar investments C.

Rate of return D. Portfolio size​
Business
1 answer:
andreyandreev [35.5K]2 years ago
5 0

When one is considering the allocation of their assets as well as how to diversify them, they don't consider <u>A. Real estate holdings. </u>

Diversification involves:

  • Investing in non-similar assets.
  • Investing in a wide array of different assets to reduce risk.

When thinking about diversifying your assets, one doe not have to think about the number of real estate holdings they already hold as there are other assets to invest in.

In conclusion, option A is correct.

Find out more about diversification at brainly.com/question/14081320.

You might be interested in
Donna has a home currently worth $142,000, for which she still owes $63,000 on her mortgage. She has $18,000 in student loan deb
Elan Coil [88]

Answer:

$49,000

Explanation:

Donna's net worth is the total value of her assets minus the total value of her liabilities.

Donna's total assets = $142,000 + $1,000 = $143,000

Donna's total liabilities = $63,000 + $18,000 + $13,000 = $94,000

Donna's net worth = $143,000 - $94,000 = $49,000

8 0
3 years ago
Taylor Company began manufacturing operations on January 2, 20X1. During 20X1 Taylor reported pre-tax book income of $150,000 an
aleksley [76]

Answer:

$11,300

Explanation:

The computation of the deferred tax asset is shown below:

= 21%(20X2 Expense) + 25%(20X3 and 20X4 Expense)

= 21%($30,000) + 25%($15,000) + 25%($5,000)

= $6,300 + $3,750 + $1,250

= $11,300

3 0
3 years ago
Total fixed costs for Taylor Incorporated are​ $260,000. Total​ costs, including both fixed and​ variable, are​ $500,000 if​ 156
kobusy [5.1K]

Answer:

The variable cost per unit is $1.54

Explanation:

Variable costs are those cost which vary with the change in production of units means higher the production higher cost and lower production will result in lower cost e.g Material cost, labor cost etc.

On the other hand fixed cost the cost which does not vary with the production of units. It is fixed no matter what is the level of production.

According to given data:

Total Cost = $500,000

Fixed Cost = $260,000

Variable cost = Total cost - fixed cost

Variable cost = $500,000  $260,000

Variable cost = $240,000

Number of units = 156,000

Variable cost per unit = $240,000 / 156,000 = $1.54 per unit

6 0
3 years ago
A rock star intentionally sets her ticket prices below what would be necessary to sell out her shows. how might this be justifie
drek231 [11]
<span>the answer to this question is: The revenue sacrificed represents a very small share of the show's revenue
The only way the show can still earn profit by selling cheap tickets is if they're gaining additional revenue from another streatm of income, such as selling merchandise on the concerts, providing beer and snacks, or selling autograph and photos</span>
6 0
3 years ago
Indirect competition includes goods or services which are: a.closely priced. b.indirectly distributed. c.similar. d.substitutes.
AURORKA [14]

Answer:

Substitutes

Explanation:

Competition in business occurs when a two companies produce and sell similar product.  It is further grouped into direct and indirect competition.

While direct competition occurs between companies producing almost the same products , for example breweries producing beers , indirect competition happens between companies selling goods that are not directly similar but can also be used to achieve the same purpose if the other good is not available. Indirect competitors always have a way of sharing or winning over potential customers.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Compute the total manufacturing cost for a manufacturer with the following information for the month. Raw materials purchased $
    10·1 answer
  • emphasize designing and managing organizations on an impersonal, rational basis through such elements as clearly defined authori
    9·1 answer
  • Use the following information to answer this question. Bayside, Inc. 2010 Income Statement ($ in thousands) Net sales $ 6,090 Le
    7·1 answer
  • On November 1, Alan Company signed a 120-day, 8% note payable, with a face value of $9,000. What is the maturity value (principa
    13·1 answer
  • g The Nite Lite Factory produces two products - small lamps and desk lamps. It has two separate departments - finishing and prod
    10·1 answer
  • The life span of a record that follows a set of phases from creation to final disposition is called the ___________.
    7·1 answer
  • What assumptions are necessary for a market to be perfectly​ competitive? In light of what you have learned in this​ chapter, wh
    7·2 answers
  • Metro Inc. has two production departments (Lamination and Molding) and three service departments (Human Resources, Technology Su
    14·1 answer
  • What products are attractive to a social person? shy person?​
    11·1 answer
  • Employers will be evaluating your attitude and communication skills during an interview. Please select the best answer from the
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!