Answer:
The unit rate is 0.11 $/ounce
Step-by-step explanation:
we know that
To find the unit rates divide the total cost by the total volume
so
(6/54)=0.11 $/ounce
Answer:
43°
Step-by-step explanation:
For a quadrilateral inscribed in a circle,
Opposite angles add up to 180
3y + 8 + y = 180
4y = 172
y = 43
Answer:
=6x+20
Step-by-step explanation:
3(x+5)+(3x+5)
Solution:
=3x+15+3x+5
=6x+20