1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aksik [14]
2 years ago
6

How do you do 5x10+11? Please I am d u m b

Mathematics
2 answers:
stira [4]2 years ago
7 0

Answer: 61

Step-by-step explanation: 5 times 10 is 50. Add 11 to that and it is 61

jasenka [17]2 years ago
4 0
5 x 10 is 50 then 50 + 11 is 61 so I think it would be 61 ;)
You might be interested in
Which is bigger, <br> a) 70% of 300 <br> b) ¼ of 600?<br> ∞Δ∞
Artist 52 [7]
Since 300 is 100%, you treat it as such.

300/(100/70) = 210 (rounded)


You do a similar thing for 600

1/4 of 100 is 25
100/25 = 4
600 / 4 = 150



70% of 300 is more.




4 0
2 years ago
Rayhana has a coupon for 15% off a single item at a store. If the item has a regular price of p dollars, then the sale price can
levacccp [35]

Answer: D.

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Please help i have no clue how to do this please solve and explain
Mariulka [41]

The answer is c. 9z^7/y^6

6 0
2 years ago
Jorge and his two brothers each water the plants. Jorge's watering can holds half as much water as his older brother's watering
ANTONII [103]
For starters, you want to find out how many cups go into a gallon. thats 16, since there are 2 gallons you would do 16x2, which is 32.

Jorges watering can can hold 32 cups
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Katherine wants to prove that the measures of the interior angles of a triangle have a sum of 180. She draws a triangle and exte
Oliga [24]

Answer:

As we know, if we add up the interior and exterior angles of one corner of a triangle, we always get 180. the exterior angle in question is equal to the sum of the other two angles in the triangle

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A tank that is 40% full contains 648 gallons of water. Use a double number line to find the maximum capacity of the water tank.
    5·1 answer
  • The Paleo diet allows only for foods that humans typically consumed over the last 2.5 million years, excluding those agriculture
    14·1 answer
  • Shannon is putting a fence around the garden ,except where there is a gate that is 3 feet wide one foot of the fence cost $43 .T
    14·1 answer
  • Solve for the product of 1,325 x 10₁ = ________. Then, explain how you moved the decimal to get the product.
    10·1 answer
  • Carson wants to install wallpaper on the wall in his bedroom with the shape and dimensions shown below. To determine the area of
    16·2 answers
  • What is revenue from property taxes usually used for?
    11·2 answers
  • Find the simplified quotient. <br><br> y^2+y/y^2-2y/y^2-4y+4
    12·1 answer
  • The product of two consecutive positive integers is 29 more than their sum. Find<br> the integers
    6·1 answer
  • There are 3 balls in a hat; one with the number 1 on it, one with the number 6 on it, and one with the number 7 on it. You
    10·1 answer
  • If 20 apples cost $7, what is the unit cost?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!