Answer:
48 minutes
Step-by-step explanation: Time taken is distance divided by speed, so 68/85 is 0.8. 0.8 is equal to 4/5. 4/5 of an hour is 48 minutes.
Answer:
You will save $2 if you buy from Picture Perfect Pizza instead of Pizza Outpost.
Step-by-step explanation:
First we need to find the unit rate of each pizza from each pizza place.
Picture Perfect Pizza: $3÷2 = $1.50
Pizza Outpost: $7÷4 = $1.75
Picture Perfect Pizza: $1.5 * 8 = $12
Pizza Outpost: $1.75*8 = $14
Answer:
Length = 10
Width = 13
Step-by-step explanation:
If the width of a rectangle is 3 units less than the length and if the area is 130 square units, the length is 10 units and the width is 13 units.
Formula: A=wl
Therefore, you have to find what two numbers multiply together in order to recieve 130 units.
A=wl=13·10=130
Discounted Cost= Cost of Item - (Cost of Item * % Discount)
= $45.60 - ($45.60 * 30%)
convert % to decimal (30% ÷ 100)
= 45.60 - (45.60 * 0.30)
multiply in parentheses
= 45.60 - 13.68
= $31.92 discounted cost
ANSWER: The discounted cost of the item is $31.92 (savings of $13.68).
Hope this helps! :)