Answer:
x = 0
Step-by-step explanation:
x = 0 ( y axis)
Answer: In attached
Step-by-step explanation:
Use the given functions to set up and simplify
Attachment has your answer.
I’m not good at typing functions on this app so this image is all I could give.
Answer:
see below
Step-by-step explanation:
9 dollars / 33 lbs = .272727 dollars per lb
.39 / 1 lbs = .39 per lb
The large bag is less expensive
Answer:
doesn't x equal 6 too?
Step-by-step explanation:
since x is the same size as the other side of the triangle
Answer:Number of children = 2 and number of adults = 9 attended the play
Step-by-step explanation:
Step 1
Let the number of children be represented as x
and the number of adults in the group be represented as as y
such that the total number of the group that went to the play
= x+y=11--- equation 1
And the total cost paid for the play will be expressed as
15x+ 22y= 228------ equation 2
Step 2-- Solving
x+y=11--- equation 1
15x+ 22y= 228------ equation 2
B y elimination method, multiply equation 1 by 15 to give equation 3 and then subtract from equation 2
15x+ 22y= 228------ equation 2
15x+15Y= 165----- equation 3
7y=63
y= 63/7= 9
y= adults = 9
therefore x = number of children will be
x+y=11
x+ 9=11
x= 11-9= 2
In the group that attended the play, Number of children = 2 and number of adults = 9