<span>. 49a2/81b2
I think the answer is B)</span>
Answer:
none
Step-by-step explanation:
There is not a given angle side angle or a side angle side (no two angles and no two sides) so no to the first two.
HL includes two given side, which one must be the hypotenuse, and a right angle so no to that one.
Answer: for 9 attendees it would cost $18
Step-by-step explanation: First you have to find the unit rate. So for every 7 attendees it costs $14, divide them both by the GCF which is 7. 14÷7=2
7÷7=1
So for every 1 attendee it is $2.
Now to figure out how much it would cost for 9 attendees, figure out what you have to do to 1 to get 9. Multiply it by 9.
And whatever you do to one number you have to do for the other. So $2 • 9 = $18
So for every 9 attendees it costs $18.