Unit price = total price / size
unit price for 25 ounce can :
$4.80 / 25 ounces = $0.192 per ounce
Answer: Choice A
m = undefined
point (-2,5)
==================================================
Explanation:
The equation x = -2 describes a vertical line in which every point on this line has x coordinate -2. Two points on this line are (-2,0) and (-2,1)
Another point on this line is (-2,5) since this also has x coordinate -2.
------------------
All vertical lines have undefined slope.
Let's pick two points such as (-2,0) and (-2,1) and find the slope through them
m = (y2-y1)/(x2-x1)
m = (1-0)/(-2-(-2))
m = (1-0)/(-2+2)
m = 1/0
m = undefined, since we cannot divide by zero.
Answer:
first number= 19/5
second number= 2/5
Step-by-step explanation:
first number= a
second number= b
a+3b=5 equation 1
b+2a=8 equation 2
using equation 2 we have
b=8-2a
using equation 1 we have
a+3(8-2a)=5
a+24-6a=5
24-5=6a-a
19=5a
a=19/5 = first number
so using b=8-2a
we have
b=8-2(19/5)
b=8-(38/5)
b=2/5 = second number