1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Y_Kistochka [10]
2 years ago
7

I NEED HELP IM BEGGING YOU????:) Write the slope-intercept form of the equation for the line.

Mathematics
1 answer:
iogann1982 [59]2 years ago
8 0
It’s d because the slope is negative and it is 2/1 which can also be written as just 2. in the formula y=mx+b, m is the slope and b is the y-intercept. the y-intercept is where the line touches the y axis(in this case -1) so it would be written as y=2x+(-1)
You might be interested in
If a non zero number is divided by a zero then what is the notation to denote it​
enot [183]
Answer:

0 Divided by a Number 0a=0 Dividing 0 by any number gives us a zero. Zero will never change when multiplying or dividing any number by it.

if i helped please give brainliest and a thanks !!
3 0
3 years ago
PLEASE HELP! Which of the following ordered pairs is a solution to the given system of equations?
Paha777 [63]

Answer:

A.............

Step-by-step explanation:

. ..........

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A house painter finds that he needs 20 minutes to set up his equipment before painting and then 5 minutes for every square foot
garri49 [273]
To answer this question you need to add 20 minutes to 5 times 800, which equals 4020, then you divide 4020 by 60 and your answer is 67!
8 0
3 years ago
Write the expression (X+6)(x-4) as a polynomial in standard form.
zmey [24]

Answer:

Just

Download photo maths

7 0
2 years ago
Solve for the factual of (5!)
Lelu [443]
1×5 or 5×1 would be a factual of it
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Mark has collected 114 baseball cards from both the national league and American League. His collection has twice the number of
    15·1 answer
  • EMERGENCY!!! SOMEONE HELP ASAP
    9·2 answers
  • The price for 3 pounds of apples is $3.99. What is the unit rate?
    14·2 answers
  • A moving truck can carry up to 3,000 pounds. The truck can carry 75 of the same-sized boxes. If each box weighs the same amount,
    8·1 answer
  • Decimal representation of a rational cannot be ?
    15·1 answer
  • 6. CAN SOMEONE PLEASE HELP ME? I'M NOT GOOD IN MATH.<br>Explain your work please​
    9·1 answer
  • –45 • –3 = please i need hep
    14·1 answer
  • Can someone please help me out
    7·1 answer
  • Can any kind soul help me please​
    5·1 answer
  • Can someone please help me with this
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!