1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexxandr [17]
2 years ago
5

The Andromeda galaxy is 2.54 million (2.54x106) light years from earth. If light can travel 5.865 trillion (5.865x1012) miles in

a
year then how many miles is the Andromeda galaxy from earth?
O 1.48971x1019
O 2.309055x106
3.325x106
O 8.405x1018
Mathematics
1 answer:
Pavlova-9 [17]2 years ago
4 0

Answer: 1.48971 x 10^19

Step-by-step explanation: 1-light year is approximately 5.865 x 10^12 which is 5,865,000,000,000 kilometers or 6 trillion miles in 1-year. The Andromeda galaxy is indeed 2.54 million light-years from Earth which is the closest galaxy to our Milky Way Galaxy.

The best way to this is to put this into a scientific calculator. If it shows 1.48971E19, the E stands for exponent and the 19 next to the E stands to the 19th power. That is written as 1,489,710,000,000,000,000 miles!! from Earth. That's a lot of zeros. That's the reason scientific notation is used; to avoid all those zeros and express very small/large figures.

Hope this explanation helps.

You might be interested in
* It should take 5.22 minutes to clean a shower. You have 5 showers that need to be cleaned. How many minutes should it take for
elena-14-01-66 [18.8K]

Answer:

26.1 minutes

Step-by-step explanation:

If you multiply 5.22 times 5 equals 26.1 to clean all 5. You just needed to multiply.

Hope this helps!!! PLZ MARK BRAINLIEST!!!

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Uses 10 4/5 oz of icing for every 1/4 of a cake what is the unit rate in ounces of icing for cake
Anton [14]
1 whole cake= 1/4 + 1/4 + 1/4 + 1/4
1/4= 0.25

So we multiply 10 4/5oz per 1/4 cake by four to find out how many ounces are needed for 1 whole cake.

T= total ounces for 1 whole cake
T= (1 ÷ cake portion)(# ounces)
T= (1/0.25)(10 4/5)
change mixed fraction to improper
T= (4)(54/5)
multiply 4 by the numerator
T= (4*54)/5
T= 216/5 ounces for whole cake

T= 43 1/5 ounces for whole cake

Hope this helps! :)
4 0
3 years ago
I don’t understand this at all
Lemur [1.5K]

9514 1404 393

Answer:

  9(x +y)

Step-by-step explanation:

You observe that both terms have a coefficient of 9. The distributive property lets you factor that out, so you can rewrite the expression as ...

  9x +9y = 9(x +y)

_____

It might help to think of parentheses as a "bag." The expression 9(x+y) tells you the contents of one bag is (x+y) and you have 9 of them. You could think of x, and y as representing two different physical objects, for example, perhaps a ball and a cube.

The first expression, 9x +9y, tells you that you have 9 of each of these objects. The distributive property says this could be the result of dumping the contents of 9 bags, each containing one each of the objects. The expression 9(x+y) is the version of the expression that shows these objects as being grouped into 9 bags.

3 0
3 years ago
Simplify<br><br> (8d4)​​ (−8d4)<br> ​<br> ​​
Katarina [22]
You answer will be -64d^8
5 0
3 years ago
Approximately 6 out of 8 homeowners own a cell phone. What percent of homeowners do not have a cell phone? *​
Scilla [17]

Answer:

6/8×100=75%

100-75=25

the answer is 25

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Please answer asap?????
    9·1 answer
  • What is the value of b? A right triangle with an angle measure of fifty-one degrees and an unknown angle measure, b degrees.
    15·2 answers
  • Mr. Hogan's class has 20 students in it. On picture day, 6 students stand in the first row, 5 students stand in the second row,
    14·1 answer
  • Is This Answer Correct (A)
    12·1 answer
  • Write an equation in point slope form for a line with a slope of -3 that passes through (2, -4)​
    9·1 answer
  • find the standard deviation of binomial random variable. A die is rolled 18 times and the number of fours that comes up is talli
    7·1 answer
  • If A(2, x) , B(x, 8) and AB = 3√2 cm, then x = ?
    11·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins for $3.59
    5·2 answers
  • Find the 74th term of the arithmetic sequence -8, 0, 8, ...−8,0,8
    13·1 answer
  • PLEASE HELP!!!!!!!!!​
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!