1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tatiana [17]
2 years ago
8

Find the unit rate. $9.30 for 3 gallons

Mathematics
2 answers:
bonufazy [111]2 years ago
7 0

Answer: $3.10 per gallon

Step-by-step explanation: 9.30 divided by 3

Crazy boy [7]2 years ago
6 0

Answer:

$3.10 is the answer

Step-by-step explanation:

To find Unit rate you do whole to part. So you divide the whole to the part. In this expression the whole is $9.30 and the part would be per gallon or $3 when you divide 9.30 by 3 it should give you 3.10 or 3.1 which is the same thing.

You might be interested in
What is the equation of a line with a y-intercept of −3 and a slope of 5?
snow_lady [41]

Answer:

The answer is C

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
HELPPPPPPPPP! Please asap
Studentka2010 [4]

Answer:

Step-by-step explanation:

(f+g)(x) = f(x) + g(x) = 3x-1 +x²-6

(f+g)(x) = x² +3x -5 .....( answer : B )

3 0
3 years ago
How to solve this linear system of equations?
belka [17]
X=4, y=2 or x=2, y=-4
7 0
4 years ago
There are 72 girls playing in the playground 3/7 of the children in the playground are boys how many children are playing in the
kogti [31]
Fraction of girls =  1 - 3/7 = 4/7 

4/7 is equivalent to 72 girls
1/7  ..  ..  .............   72 / 4 = 18
Total number of children = 7/7   = 18*7 =  126 Answer
6 0
3 years ago
What two numbers multiply to 10 and add up to 11
musickatia [10]

Answer:

1 and 10

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I NEED HELP(10 POINTS) ON THIS PROBLEM
    10·1 answer
  • I really need help plz
    5·1 answer
  • Hao dog ate 40 cans of dog food in 31 days. How many cans does Hao needs to buy for the next 6 dqys
    14·2 answers
  • We are drawing a single card from a standard 52- deck. Find the following probability. P(two | no face card)
    15·1 answer
  • Evaluate the formula v=bh/3 for B = 15 in.2 and h = 28 in.
    6·1 answer
  • Find the distance between Rockville and San Jose if they are in apart on a map with a scale of 2in:
    14·1 answer
  • Plzzzzzzzz helllllllppppppppp
    12·2 answers
  • Plz help! Fast!!! Will give brainliest
    5·2 answers
  • Help me fast please.
    15·2 answers
  • Chong can paint a car in y hours how long will it take him to paint 25 such cars​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!