1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NNADVOKAT [17]
2 years ago
6

nicole is making carrot bread. she needs 5 cups of carrots for every 2 cups of sugar. what is the ratio of cups of sugar to cups

of carrots that nicole will need?
Mathematics
1 answer:
omeli [17]2 years ago
4 0

Answer:

2:5 ratio.

for every 2 cups sugar, she needs 5 cups carrots

hope this helps

You might be interested in
Please help this is due in 10 minutes
mafiozo [28]

Answer:

the answer is 4.

4 0
2 years ago
Please show me step by step how to solve this problem 3(-8+4v)=8v ?
Nadusha1986 [10]
So we know that:
3(-8 + 4v) = 8v
To find v, first simplify the left hand side:
-24 + 12v = 8v
Then group the "v's" over to the right:
-24 = -4v
-6 = -v
So v = 6

Hope this helped
8 0
3 years ago
General term for -13, -11, -9, -7
timurjin [86]

The general term for the arithmetic sequence; -13, -11, -9, -7 is Tn = -15 - 2n.

<h3>Arithmetic progression</h3>

-13, -11, -9, -7

  • First term, a = -13
  • Second term = -11

Common difference, d = Second term - first term

= -11 - (-13)

= -11 + 13

= 2

Therefore,

Tn = a + (n - 1)d

Where,

  • n = number of terms

Tn = a + (n - 1)d

= -13 + (n - 1)2

= -13 - 2n - 2

Tn = -15 - 2n

So therefore, the general term for the arithmetic sequence; -13, -11, -9, -7 is Tn = -15 - 2n.

Learn more about arithmetic progression:

brainly.com/question/6561461

#SPJ1

5 0
2 years ago
Which values should you plot to show a linear relationship?
BigorU [14]

Answer:“ C ”

“month” on the x axis and “log” on the y axis

3 0
2 years ago
A package of 6 pairs of insulated gloves cost $33.54. What is the unit price of gloves
faust18 [17]
33.54/6 = each globe costs 5.59
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Six less than the product of four and a number x
    7·2 answers
  • What is the approximate value for 8/35?
    12·1 answer
  • What is solution set for the quadratic equation ×^2 + 10×+25=0​
    13·1 answer
  • There are 5 cookies. Sue took 4 how much are left
    12·2 answers
  • to make 2 batches of nut bars jayda needs to use 4 eggs how many eggs are used in each batch of nut bars 1/2 eggs per batch 2 eg
    7·1 answer
  • Let f (x) = (1 − x)−1 and x0 = 0.
    11·1 answer
  • Which similarity statements describe the relationship between the two triangles? Check all that apply.
    12·2 answers
  • Whats the slope of (-8,-1) and (-6,-2)
    6·1 answer
  • Does anyone know what the answer please?
    6·1 answer
  • 17x+4=13x+8+20 solve for x
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!