1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vadim26 [7]
2 years ago
7

Fill out each diagram to find the cost of 6 bags of popcorn when 4 bags of popcorn is $3. What is the total cost of 6 bags of po

pcorn.
Mathematics
1 answer:
KiRa [710]2 years ago
5 0

Answer:

hope this helps

Step-by-step explanation:

A context is described, and students generate two sets of values. The purpose of this warm-up is to remind students of some characteristics that make a relationship proportional or not proportional, so that later in the lesson, they are better equipped to recognize that a relationship is not proportional and explain why.

The numbers were deliberately chosen to encourage different ways of viewing a proportional relationship. For 20 ounces and 35 ounces, students might move from row to row and think in terms of scale factors. This approach is less straightforward for 48 ounces, and some students may shift to thinking in terms of unit rates.

There are many possible rationales for choosing numbers so that size is not proportional to price. As long as the numbers are different from those in the “proportional” column, the relationship between size and price is guaranteed to be not proportional. Look for students who have a reasonable way to explain why their set of numbers is not proportional, like “the unit price is different for each size,” or “each size costs a different amount per ounce.”

Ask students to remember the last time they went to the movies. What do they know about the popcorn for sale? What sizes does it come in? About how much does it cost? Tell students that in this activity, they will come up with prices for different sizes of popcorn—one set of prices in which the price is in proportion to the size, and another set of prices in which the price is not in proportion to the size, but is still reasonable. Ask students to be ready to explain the reasons they chose the numbers they did.

Arrange students in groups of 2. Give 2 minutes of quiet work time and then invite students to share their sentences with their partner, followed by whole-class discussion.

A movie theater sells popcorn in bags of different sizes. The table shows the volume of popcorn and the price of the bag.

Complete one column of the table with prices where popcorn is priced at a constant rate. That is, the amount of popcorn is proportional to the price of the bag. Then complete the other column with realistic example prices where the amount of popcorn and price of the bag are not in proportion.

volume of popcorn (ounces) price of bag, proportional ($) price of bag, not proportional ($)

10 6 6

20    

35    

48  

You might be interested in
A man bought a cow and a horse for $500. He sold the cow at a profit of 10% and the horse at a loss of 10% and suffered a loss o
ycow [4]

Answer:

<em>The man paid $200 for the cow</em>

Step-by-step explanation:

<u>System of Equations</u>

Let's call:

x = price of the cow

y = price of the horse

The man bought the cow and the horse for $500, thus

x + y = 500        [1]

The cow was sold at a profit of 10%, thus:

Sale price of the cow= 1.1x

The horse was sold at a loss of 10%, thus:

Sale price of the horse= 0.9y

The total operation was a 2% loss, i.e. 0.98*500=490. Thus, we have:

1.1x + 0.9y = 490        [2]

From [1]:

y = 500 - x

Substituting in [2]:

1.1x + 0.9(500 - x) = 490

Operating:

1.1x + 450 - 0.9x = 490

0.2x = 490 - 450 = 40

x = 40/0.2

x = 200

The man paid $200 for the cow

3 0
3 years ago
Mariah makes bead necklaces. Beads are packaged in bags of 50 and bags of 200. Mariah bought 4 bags of 50 beads and 3 bags of 20
nalin [4]
Since she bought 4 bags of 50 beads and 3 bags of 200 beads you only need to use two operations: multiply and add. 4 x 50 is 200 3 x 200 is 600 600 + 200 = 800 Mariah purchase 800 beads in total.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the domain and range
tresset_1 [31]
Domain: all real numbers
Range: y>-3
4 0
2 years ago
If you know it please tell me it would help a lot
geniusboy [140]
7n \le 21

Divide both sides by 7.

n \le 3

n must be less than or equal to 3. n can be 3 or any number under 3.

For example, n can be 1, 2, 3.
5 0
3 years ago
WILL MARK BRAINLIEST Imagine that you are plotting points on a coordinate plane. Each axis is labeled with integers from -5 to 5
Fudgin [204]

Answer:

The coordinate of a point is its location on a grid.

The point will be located halfway between -2 and -3 on the x-axis, on -4 on the y-axis

The coordinate is given as:

Express as decimals

The above point means that:

This means that:

The point will be located halfway between -2 and -3 on the x-axis, on -4 on the y-axis

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the answer to -17x=-204
    15·1 answer
  • Explain what is a Fungi?
    9·2 answers
  • Find the distance, to the nearest tenth, from R(7, –7) to U(–3, 2).
    15·1 answer
  • Write an equation in point-slope form and slope-intercept form for each line.
    9·1 answer
  • A hypothesis will be used to test that a population mean equals 5 against the alternative that the population mean is less than
    6·1 answer
  • Find the center of the circle: x2 + 2x - 3 + y2 = 5.
    7·1 answer
  • What is the biggest lesson you have ever learned in your life?
    5·2 answers
  • If 333 + 555 = 999 And 123 + 456 = 488 And 505 + 213 = 809 Then 344 + 732 = ???
    6·2 answers
  • Nd
    9·1 answer
  • Find the distance between the pair of points.. (-6, -5), (7, -8)
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!